24/05/2023
Black Mapa 11 17 9 12 - 49 -
Kavlanta Hawks 25 20 26 20 - 91 -

Σε τροχιά playoff οι Kavlanta Hawks!

Το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League πήραν χθες οι Kavlanta Hawks, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Black Mapa με 49-91 στον Σπάρτακο.

Με τον Θάνο Σοφούλη να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 17 πόντους και τον Βαραμέντε να προσθέτει 4, οι Kavlanta Hawks έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 11-25. Ο Κρητικός με δύο τρίποντα, ο Καλογερόπουλος με 3 πόντους και ο Γιανναράκης με δύο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +22, 12-34, και με 10 πόντους του Σοφούλη και 6 του Τζώρτζη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων, 28-45. Την Black Mapa κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Γιανναράκη και τα δύο τρίποντα του Καλογερόπουλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η "Kavlanta", καθώς με 14 νέους πόντους του Σοφούλη και βοήθειες των Τζώρτζη, Μπόικο και Πέτσα, έφτασε στο +34, 37-71! Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γιανναράκη να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 37-71!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Kavlanta Hawks να επικρατούν με 49-91, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σοφούλη, Τζώρτζη, Ασημακόπουλου και Πέτσα. Για την Black Mapa στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γαλανόπουλος, Κάπουας και Γιανναράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/24 βολές, 15/49 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 19/27 βολές, 24/46 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Γιανναράκης με 18 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 7/15 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Σοφούλης με 53 πόντους, έχοντας 11/17 βολές, 9/16 δίποντα και 8/20 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Black Mapa (Λαζαρίδης): Καλογερόπουλος 10 (2), Γιανναράκης 18, Παπαναστασόπουλος, Κρητικός 7 (2}, Γαλανόπουλος 8, Λαζαρίδης 4, Κάπουας 2

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Πέτρου, Πέτσας 10, Μπόικο 6, Κολυβάς 2, Ασημακόπουλος 2, Τζώρτζης 12, Σοφούλης 53 (8), Βαραμέντες 6

Τι μας άρεσε: Κάποιες ωραίες συνεργασίες των Kavlanta Hawks!