30/03/2023
Gran Μανάρια 18 10 15 21 - 64 -
Mpaloniakos 14 17 15 12 - 58 -

Σε τροχιά playoff τα Gran Μανάρια!

Από τη μία μια ομάδα που διεκδικεί και είναι το φαβορί για να μπει στα playoffs. Από την άλλη μια ομάδα που προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό όντας στην 9η θέση αλλά με αρκετά λιγότερα ματς από τους υπόλοιπους. Αυτές οι συνθήκες αρκούσαν για να παρακολουθήσουμε μια πραγματική ντερμπάρα το βράδυ της Πέμπτης στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιώργος Στεφανόπουλος», που στο τέλος βρήκε νικητές τα «μανάρια» στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα «μανάρια» μπήκαν με φόρα, έπαιξαν κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ με πρωταγωνιστή τον Ισίδωρο Τσίγκο. Από την άλλη ο αποδεκατισμένος Mpaloniakos πάλευε να μείνει στο ματς και τα κατάφερε αφού στη λήξη της πρώτης περιόδου έχανε μόλις με 18-14.

Η δεύτερη περίοδος είχε έναν εξαιρετικό Γούλα για τα «μπαλόνια», τα οποία έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έβγαλαν χαρακτήρα και πάθος και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι με 28-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ίσως το καλύτερο του αγώνα με τις δύο ομάδες να αποδίδουν εξαιρετικά, να βγάζουν ωραίες φάσεις και να κρατάνε ζωντανό το ντέρμπι που φαινόταν από το πρώτο λεπτό ότι θα παρακολουθήσουμε. Η περίοδος έκλεισε με 43-46 υπέρ των «μπαλονιών» και όλα ήταν ανοιχτά για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Κάπου εκεί ξαναπήρε μπρος ο Τσίγκος για τα «μανάρια», Αλεξανδρίδης, Σκληρός και Σκιαδόπουλος έδωσαν λύσεις, αλλά απέναντι ο Λεβεντούρης είχε άλλη άποψη κάνοντας μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο, βοηθούμενος από Τζώλη και Ταμπάση. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά κάπου εκεί μίλησε κάποιος που ήταν «σιωπηλός» σε όλο το ματς. Ποιος; Μα φυσικά ο Παπαχριστοδούλου, ο οποίος παρά τις 6 ασίστ που είχε δεν σκόραρε σχεδόν καθόλου μέχρι το σημείο που έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους κρίνοντας ουσιαστικά το ματς υπέρ της ομάδας του.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ισίδωρος Τσίγκος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Gran Manaria είχαν 18/43 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 7/14 βολές, 33 ριμπάουντ και 17 ασίστ για 16 λάθη. Ο Mpaloniakos είχε 22/51 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 8/13 βολές, 41 ριμπάουντ και 12 ασίστ για 16 λάθη.

Gran Manaria (Μπρέμπος): Τσίγκος Α. 7 (1), Αλεξανδρίδης 6 (2), Τσίγκος Ι. 19, Σκιαδόπουλος 8 (2), Νερούτσος 6, Σκληρός 9 (1), Παπαχριστοδούλου 8 (6 ασίστ), Παπαευσταθίου 1, Καμπόλης

Mpaloniakos (Ξενάριος): Λεβεντούρης 16 (1), Ταμπάσης 7, Γούλας 10, Τζώλης 9 (1), Κόντης 6, Μπαμπούσης 10

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ, αφού από την αρχή μέχρι το τέλος είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι.