15/01/2023
Ναυάγια 12 16 12 14 - 54 -
West Side B.C 15 16 14 19 - 64 -

Σε τροχιά τετράδας oi West Side!

Πίσω της άφησε τις δύο τελευταίες ήττες η West Side και την Κυριακή 15 Ιανουαρίου επέστρεψε στις νίκες, ξεπερνώντας το εμπόδιο των Ναυαγίων με το σκορ να γράφει 54-64. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η West Side παραμένει σταθερά σε τροχιά τετράδας, με ρεκόρ 7-4, ενώ από την άλλη τα Ναυάγια συνέχισαν με ήττα τις υποχρεώσεις τους και έπεσαν στο 4-7.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά στην πρώτη περίοδο για να πετύχουν τον πρώτο τους πόντο τα Ναυάγια για το 1-6. Τσούλφας και Ρηγόπουλος έδειχναν αρκετά ορεξάτοι και στη συνέχεια πήγαν το σκορ στο 9-15. Τα Ναυάγια επέλεξαν να παίξουν αρκετά με τον Καραβασίλη, που ξεκίνησε «ζεστά» το παιχνίδι και ήταν εκείνος που με καλάθι και φάουλ έγραψε το 12-15, που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η West Side ξέφυγε κάπως στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Μπελεχάκη να κάνει το 18-24, όμως με ένα σερί 6 πόντων και τις προσπάθειες του Καραβασίλη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 24-24. Ο Χωριανόπουλος λίγο μετά έδωσε το προβάδισμα στα Ναυάγια (28-27), αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία, καθώς Αθανασιάδης και Τσούλφας βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για το 28-31, που ήταν και το σκορ της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η West Side κατάφερε αρχικά να ξεφύγει και πάλι στο +10 (28-38), με τον Ρηγόπουλο να βγάζει ενέργεια και τον Μπελεχάκη να ευστοχεί από τα 6,75. Τα Ναυάγια άλλαξαν την εικόνα τους, έβγαλαν κάποιες άμυνες, ενώ είχαν υπομονή στην επίθεση και κάπως έτσι έφεραν το ματς στο 37-40. Ο Ρηγόπουλος αντέδρασε και πάλι, πήρε προσπάθειες και τελικά κράτησε την ομάδα του στο +5 (40-45), μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η West Side συνέχισε να είναι αποτελεσματική στην επίθεση, ο Ρηγόπουλος έβρισκε καλάθια και από το τρίποντο και με συμπαραστάτη τον Μπελεχάκη, έφεραν την ομάδα τους στο 46-60. Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο οι ελπίδες για τα Ναυάγια λιγόστευαν και τελικά το μόνο που κατάφεραν είναι να φέρουν την διαφορά στο -10, για το τελικό 54-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χάρης Ρηγόπουλος ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ και κατέβασε 5 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Τα Ναυάγια είχαν 15/48 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 12/26 βολές, ενώ μάζεψαν και 49 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη, η West Side είχε 19/51 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 11/15 βολές, 47 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 11 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Karadere 13(22ρ.), Αναστασίου 2(6ρ.), Γιώργης 8(8ρ.), Καραβασίλης 27(5ρ.), Τζιβιτζής, Χωριανόπουλος 4(2ρ.)

West Side (Μπελεχάκης): Αθανασιάδης 8(13ρ.), Γαλανόπουλος 4(2ρ.), Γκολώνης, Μπελεχάκης 14(7ρ.), Πατσαχτσίδης, Ρηγόπουλος 22(5ρ.), Τσούλφας 16(12ρ.), Φρονιμόπουλος

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλε η West Side στα σημεία που οι αντίπαλοι πλησίασαν στο σκορ.