25/05/2023
All Blacks 21 12 12 12 - 57 -
Winston Wizards 17 21 8 17 - 64 -

Σε τροχιά playoff οι Winston Wizards!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Winston Wizards παρέμειναν σε τροχιά playoffs, καθώς όντας καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του αγώνα, επικράτησαν των αξιόμαχων All Blacks με σκορ 57-63! Οι φιλοξενούμενοι μετά από αυτή την επιτυχία απολαμβάνουν τη μοναξιά της προνομιούχου τέταρτης θέσης με ρεκόρ 2-3, ενώ στο 1-6 και στην 6η θέση θα βρούμε του All Blacks! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς με τους Μπούρο και Σαμαρτζή να κάνουν θραύση κάτω από τα δύο καλάθια, βοήθησαν την ομάδα τους να κλείσει το δεκάλεπτο με το υπέρ της 21-17. Στην αντίπερα όχθη, οι Αποστολόπουλος και Καζάς αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ των Winston στο διάστημα αυτό!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να αφήσουν το αγωνιστικό τους αποτύπωμα στο παρκέ της Basketaki Arena. Οι Αποστολόπουλος(7π-1τρ), Καζάς(9π-2τρ) και Νταής(5π-τρ) πέτυχαν τους εικοσιένα πόντους των Wizards, ενώ με τη βοήθεια των υπολοίπων κατάφεραν να κατεβάσουν τον αντίπαλο στους δώδεκα. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Τσαμαλής με 5 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 33-38!

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν με στόχο να πραγματοποιήσουν μια σπουδαία μπασκετική μάχη, όπερ και εγένετο, καθώς το τέλος της προτελευταίας στροφής βρήκε της παρέα του Νταή σε θέση οδηγού με σκορ 45-46! Ο Αποστολοπουλος πρόσθεσε 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 5 είχε Σαμαρτζής από την πλευρά των All Blacks!

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τη σφραγίδα του Πασχάλη Νταή ηταν  ηλίου φαεινότερο ότι οι Αποστολόπουλος και Καζάς επιζητούσαν με τη γλώσσα του σώματος να μπει τρίτος παίκτης στην εξίσωση της επίθεσης των Winston! Έτσι λοιπόν, με το σκορ στο 48-51, ο ιθύνων νους της ομάδας πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι έξω από τη γραμμή των 6,75, δίνοντας προβάδισμα έξι πόντων 3:00 λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και κατάφεραν εν τέλει να πάρουν μια τεράστιας σημασίας νίκη με σκορ 57-63!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Σπύρος Αποστολόπουλος με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Σαμαρτζής είχε 17 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κοψίματα!

Οι Winston Wizards είχαν 15/44 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 9/18 βολές, 48 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/44 δίποντα, 5/25 τρίποντα,  8/18 βολές, 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη .

All Blacks(Μπούρος): Καλλιώρας 2, Μπούρος 17, Σαμαρτζής 17, Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 9, Τσαμαλής 7, Χερβατίδης 5.

Winston Wizards(Νταής): Αποστολόπουλος 26, Καζάς 17, Νταής 13, Τοσουνίδης 4, Τσίκης, Φράγκος 3.

Τι μας άρεσε : Ο επιθετικός οίστρος των Αποστολοπουλου και Καζά, αλλά και το τρίποντο του Νταή λίγο πριν το τέλος!!