26/02/2024
Aladalon 27 18 16 18 - 79 -
Athens Pistols 22 14 18 15 - 69 -

Με στρατηγό Σεφέρη οι Aladalon!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Κάρβουνου οι Aladalon υποδέχθηκαν τους Athens Pistols, με τους γηπεδούχους να είναι τρομερά εύστοχοι και να επικρατούν με 79-69.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με όρεξη να τρέξουν το γήπεδο και να χτυπήσουν στον αιφνιδιασμό. Ιδιαίτερα εύστοχοι οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ από τον εκπληκτικό Σεφέρη ο οποίος σημείωσε τέσσερα τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι δεν πήγαν πίσω και με το Κόκκαλη να βρίσκεται σε καλή κατάσταση και να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, τα πιστόλια έμειναν κοντά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 27-22.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν όρεξη για ωραίο επιθετικό μπάσκετ. Τρομερά εύστοχος και ο Λίτσας με τρία τρίποντα στο ημίχρονο οδηγούσε τους Aladalon προς την νίκη. Σε ρηχά νερά οι Pistols στο δεύτερο δεκάλεπτο έμειναν πίσω με 45-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς με σκοπό να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Ψύχραιμος Καρνάβας με μεγάλα σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 μείωσε για τα πιστόλια, με την ομάδα του Πατρώνη να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Pistols έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο με τον Κόκκαλη να ολοκληρώνει μια τρομερή εμφάνιση, αλλά και με τον Χρήστο Πατρώνη να βοηθάει επιθετικά την κρίσιμη ώρα. Πιο ψύχραιμοι από ποτέ οι γηπεδούχοι με μαγικό Σεφέρη, όχι μόνο δεν έμειναν πίσω στο σκορ αλλά πήραν και εμφατική νίκη με 79-69 απέναντι στους ελλειπείς Athens Pistols.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σεφέρης με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κόκκαλης με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, και 2 ασίστ.

Aladalon (Σεφέρης): Σεφέρης 27, Βαγγέλης 11, Αθανασάκος 7, Λίτσας 16, Πατούρας 8, Μένεγας 4, Μίντζης 6, Συλιγνάκης

Athens Pistols (Πατρώνης): Βρυώνης 10, Καρνάβας 11, Πατρώνης 16, Ανδρικόπουλος 5, Κόκκαλης 23, Πατρώνης 4

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό μπάσκετ των 2 ομάδων!