20/10/2024
ΣΤΕ.ΠΟ. 12 12 6 13 - 43 -
Pharmaco Team 15 15 16 16 - 62 -

Σεφτέ στις νίκες για τη Pharmaco Team

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Pharmaco Team που επικράτησε της ΣΤΕ.ΠΟ. Νεοχωρίου με 62 - 43. Η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη με εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο έφτασε σε μια εμφατική νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν μέχρι και 9 πόντους, όμως η ομάδα του Νεοχωρίου πλησίασε στους 3 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, αλλά η Pharmaco Team με επιμέρους σκορ 8 - 2 πήγε στα αποδυτήρια με το +6.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 16 - 1 στην τρίτη περίοδο και έφτασαν τη διαφορά στους 21 πόντους με τη ΣΤΕ.ΠΟ. να μειώνει στους 16 στο 30ο λεπτό.

Η Pharmaco Team διατήρησε το μεγάλο προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους και πανηγύρισε τη νίκη στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Νεοχωρίου ήταν ο Πέτρος Καρανίκας με 27 πόντους και ακολούθησε ο Βαγγέλης Κούσουλας που πέτυχε 10 πόντους, ενώ έκανε και double double μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ.
Novibet MVP της αναμέτρησης ήταν ο Πάνος Κουδούνας που έκανε double double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ στο σκοράρισμα τον ακολούθησαν από τους νικητές ο Γιώργος Γκρίζης με 15 πόντους και ο Νίκος Τσουκαλάς με 11.

Τι μας άρεσε. Η Pharmaco Team εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία της στη ρακέτα, βρήκε λύσεις και έξω από τα 6,75 μ. και έφτασε στην πρώτη της νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η ΣΤΕ.ΠΟ. είχε ξανά σε καλή μέρα τον Καρανίκα, ο Κούσουλας στην πρώτη του συμμετοχή έδωσε λύσεις, αλλά πρέπει στη συνέχεια να βρει και άλλες βοήθειες στο κομμάτι του σκοραρίσματος.

ΣΤΕ.ΠΟ. ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Ιωάννης Κουτσοθόδωρος): Καρανίκας 27(2), Κούσουλας 10, Κουφός, Μαρκέτος, Ράπτης Ι., Τσιφοπανόπουλος 2, Φορτσεράς 2, Χαρίσης 2.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Ακριτίδης 3, Αναστασόπουλος, Γκρίζης 15(3), Δρακούσης 2, Κουδούνας 19, Κουτρουμάνος 6(2), Λιάγκας 4, Πανταζής 2, Τσουκαλάς 11(3), Χολής.