20/10/2024
Basket Wolfs 8 16 18 15 - 57 -
ESDDA Graduates 13 9 11 10 - 43 -

«Σεφτές» στις νίκες για τους Basket Wolfs!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στο παιχνίδι και βρέθηκαν μπροστά με 2-9. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να δυσκολεύονται ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά, ενώ από την απέναντι πλευρά ο Ναρλής συνέχισε να είναι αποτελεσματικός και σε συνεργασία με τον Καπαγεωργόπουλο έφεραν το σκορ στο 6-13. Ο Μαυρίκας ήταν εκείνος που σκόραρε τελευταίος στο δεκάλεπτο, με το σκορ να γράφει 8-13.

Ο Παρασκευάς μπήκε με καλή διάθεση στη δεύτερη περίοδο και έφερε το ματς στο πόντο (12-13). Ο Ναρλής ήταν εύστοχος από μακριά, όμως Φιλίππου και Μαυρίκας ισοφάρισαν λίγο αργότερα σε 22-22. Τελικά, οι Basket Wolfs ήταν εκείνοι που πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους προβάδισμα, μιας και ο Γιαννόπουλος διαμόρφωσε το 24-22.

Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο συνέχισαν έτσι όπως ολοκλήρωσαν τη δεύτερη και έδωσαν συνέχεια στο σερί τους. Ο Παρασκευάς έκανε πολύ καλό παιχνίδι, ενώ και ο Καλαφάτης βρήκε ευκαιρίες για να σκοράρει και έτσι η διαφορά έφτασε στο +10(32-22). Ο Μαυρίκας ανέβασε επίσης την απόδοσή του βοηθώντας τους Basket Wolfs να συνεχίσουν να κυριαρχούν, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με 42-33.

Ο Ναρλής προσπάθησε να πάρει από το… χέρι την ομάδα του και με τα συνεχόμενα δικά του τρίποντα μείωσε στους 5 πόντους (47-42). Μαυρίκας και Παρασκευάς είχαν τις απαραίτητες απαντήσεις και ο Καλαφάτης ήρθε για να βάλει τέλος στις όποιες ελπίδες των αντιπάλων και με τρίποντο διαμόρφωσε το 54-43. Το «κερασάκι στη τούρτα» το έβαλε ο Ραχαβέλιας ο οποίος με εύστοχο μακρινό σουτ έγραψε το τελικό 57-43.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Παρασκευάς με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από τους ESDDA Graduates ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Basket Wolfs (Ραχαβέλιας): Βροντάκης 2(3ρ.), Γιαννόπουλος 4(4ρ.), Καλαφάτης 9(2ρ.), Κωνσταντινίδης, Μαυρίκας 8, Μπαλατσός 4(9ρ.), Νικολάου 2(4ρ.), Παρασκευάς 14(12ρ.), Ραχαβέλιας 8(7ρ.), Φιλίππου 6(6ρ.)

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Κανελλόπουλος 2(4ρ.), Καπαγεωργόπουλος 8(14ρ.), Ναρλής 22(2ρ.), Παναγόπουλος 4(14ρ.), Πατουλιάς 5(5ρ.), Τσακίρης 2, Τσίτσιρας

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Χρήστου Παρασκευά!