16/12/2019
Kasonic Beers 13 12 8 21 - 54 -
Black Panthers 17 5 10 15 - 47 -

Σειρά των Kasonic Beers να… κεράσουν!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Kasonic Beers στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής επιβλήθηκαν δύσκολα των Black Panthers με 54-47, παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για τις δύο περσινές ήττες!

Πολύ ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Black Panthers να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 13-17, χάρη σε 7 πόντους του Κώστα Καββαδία και του Μένεγου. Ο Γιώργος Ζυγούρης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τους Προσηλιακό και Σιαμόπουλο να τον ακολουθούν με 3 πόντους έκαστος.

Με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Μιχάλη Ζυγούρη (4π), Προσηλιακό (3π), Σιαμόπουλο και Γιώργο Ζυγούρη, οι Kasonic Beers ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήγαν στα αποδυτήρια με το τιμόνι στα χέρια τους, 25-22. Τα δύο καλάθια εντός πεδίας για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσαν οι Καραμάνης και Μένεγος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Μπύρες” έφτασαν για πρώτη φορά στο +8, καθώς με τρίποντο βόμβα του Προσηλιακού και δίποντο του Σιαμόπουλου, προηγούνταν στα μέσα της τρίτης περιόδου με 32-24. Στην συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου οι Black Panthers έλυσαν το επιθετικό πρόβλημα και με 5 πόντους του Μένεγου, αλλά και 4 του Ζασπάλη, έριξαν την διαφορά στον πόντο, 33-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανέβαλε ο Σιαμόπουλος για τους Kasonic Beers, αφού με ηγετική εμφάνιση και 12 πόντους, οδήγησε την παρέα του στη νίκη με 54 Αν και έχαναν με 11 πόντους, 49-38, 3:30 για το τέλος, οι “Πάνθηρες” δεν παράτησαν το ματς, ωστόσο τόσο οι 9 πόντοι του Μένεγου, όσο και οι 5 του Ζασπάλη δεν έφταναν για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/26 βολές, 17/51 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/17 βολές, 15/46 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 26 λάθη.

Mvp των Kasonic Beers ο Σιαμόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 9/17 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Μένεγος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 7/14 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 7 λάθη.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Καρακωνσταντής 4, Προσηλιακός 11 (2), Γαβριήλ, Ζυγούρης Μ. 4, Ζυγούρης Β., Ζυγούρης Γ. 12 (1), Σιαμόπουλος 19, Παρασκευόπουλος 1, Γκόνης 3

Black Panthers (Καραμάνης): Ζασπάλης 11 (1), Μαυρωνάς, Μένεγος 20 (1), Καββαδίας 7 (1), Παυλίδης, Σουβλάκης 3, Καραμάνης 4, Τσαβδαρίδης 2, Κουλούρης

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό show του Σιαμόπουλου στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως επίσης και η τρομερή τάπα του Γιώργου Ζυγούρη!