26/05/2023
40φεύγα... 9 2 12 4 - 27 -
Old Firm BC 10 9 15 16 - 50 -

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!

Χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα η Old Firm επικράτησε το βράδυ της Παρασκευής 26 Μαΐου επί των 40φεύγα με 27-50. Σε σχεδόν όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η Old Firm είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε τη νίκη, η οποία ήταν η 4η σερί της (4-1) στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Οι 40φεύγα προβλημάτισαν σε ακόμα ένα ματς, καθώς δεν μπόρεσαν να περάσουν ούτε τους 30 πόντους συνολικά και έτσι συνεχίζουν χωρίς νίκη (0-4) στην Summer Development League.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο είναι και το μοναδικό στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν τόσο κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 4 πόντων με το τρίποντο του Κανελλόπουλου (5-9), ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +1 με το σκορ στο 9-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην πατούν καθόλου καλά, με τα απανωτά λάθη και την αστοχία να κυριαρχούν στο παιχνίδι τους. Οι 40φεύγα μπόρεσαν να πετύχουν μόλις 2 πόντους με τον Τσαβάρη στην συγκεκριμένη περίοδο, με την Old Firm ωστόσο να μην βγάζει ούτε αυτή… μάτια στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τελικά μία μικρή απόσταση 8 πόντων μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου και βρέθηκαν στο 11-19.

Η Old Firm μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και το +10 δεν άργησε να έρθει στο σκορ, με τον Μουγκαράκη να γράφει το 29-19. Η εικόνα των γηπεδούχων παρέμεινε κακή, ενώ έκαναν αρκετά «δώρα» στους αντιπάλους τους, οι οποίοι τα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, ώστε να φέρουν το σκορ ακόμα και στο 19-34. Μπούταλης και Παπαθωμάς μίλησαν τελευταίοι στο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 23-34.

Ο Ντραγκότι ήθελε να καθαρίσει το παιχνίδι και το έκανε με τα δύο σερί δικά του τρίποντα που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 23-42. Τα πράγματα πλέον είχαν γίνει ξεκάθαρα και η Old Firm κρατούσε τη νίκη στα χέρια της. Ο Ντραγκότι εξακολουθούσε να είναι ζωηρός πίσω από τα 6,75 και με δύο νέα τρίποντα διαμόρφωσε το 25-50, για να έρθει λίγο αργότερα ο Χρηστάκος να γράψει το τελικό 27-50 της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσιος Ντραγκότι με 17 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Από τους 40φεύγα ξεχώρισε ο Αθανάσιος Σαρακατσιανός με 5 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι 40φεύγα είχαν 11/34 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 5/14 βολές, 30 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 21 λάθη και 3 μπλοκ. Η Old Firm μέτρησε 10/27 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 6/11 βολές, 36 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 11 κλεψίματα και 13 λάθη.

40φεύγα (Στέφος): Αρκούδης 2(1ρ.), Γιαννόπουλος, Κωφός 3(2ρ.), Μαρίνης 5(7ρ.), Μπούταλης 2, Μπριάνας, Παπαθωμάς 2(3ρ.), Σαρακατσιανός 5(9ρ.), Συρίγος 2(1ρ.), Τσαβάρης 2(3ρ.), Χρηστάκος 4(2ρ.)

Old Firm (Μαρούδης): Βασιλείου, Καλαμπάκος 6(5ρ.), Κανελλόπουλος 6(4ρ.), Κούτσικος 5(4ρ.), Μακρής 3(8ρ.), Μουγκαράκης 8(4ρ.), Ντραγκότι 17(4ρ.), Ξυλιάς 3(2ρ.), Σανταμούρης 2

Τι μας άρεσε: Η καλή απόδοση της Old Firm στο δεύτερο ημίχρονο.