06/05/2023
Sepolia Sharks 12 14 9 21 - 56 -
Los Abeles Fakers 12 10 15 20 - 57 -

Σεπόλια - Αμπελόκηποι σημειώσατε διπλό!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι αποδεκατισμένοι Los Abeles Fakers επικράτησαν των νεοσύστατων Sepolia Sharks με 56-57 σε ένα ματς που οι “Πράσινοι” αγωνίστηκαν για 40 λεπτά με μόλις μια πεντάδα !

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Καρχαρίες να βασίζονται στους Μακαρίτη (6π.), Καντιώτη (4π.) και Σπυρόπουλο (2π.) και τους μετέπειτα νικητές να απαντούν με Μαυρακάκη (5π.), Σταυρακάκη (4π.) και Λιάπη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Sharks παρουσιάστηκαν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί και βρίσκοντας στήριγμα στους Καντιώτη (8π.), Μακαρίτη (3π.) και Χούσο (3π.) βρέθηκαν σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, οι Fakers παρέμειναν σε πολύ κοντινή απόσταση, χάρη στους Λιάπη (4π.), Λουκαίτη (3π.) και Σταυρακάκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-22.

Μετά την ανάπαυλα οι Fakers βρήκαν ρυθμό και όντας πολύ αποτελεσματικοί αμυντικά, ανέτρεψαν γρήγορα τα εις βάρος τους δεδομένα και πήραν κεφάλι στο σκορ με πρωταγωνιστές τους Λουκαίτη (7π.), Μαυρακάκη (3π.), Σταυρακάκη (2π.) και Τσαντζαλή (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι που σκόραραν μόλις 9 πόντους σε αυτό το διάστημα, παρά την προσπάθεια των Μακαρίτη (4π.), Καντιώτη (2π.) και Χούσου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-37.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εκτοξεύουν την παραγωγικότητά τους, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα και μάλιστα με άφθονο σασπένς.  Το επιμέρους σκορ έγραψε 21-20 και τελικά αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι ήταν οι Αμπελοκηπιώτες, με τον απόντα αρχηγό της ομάδας Πάνο Φωτεινό να πανηγυρίζει από το... YouTube για την μεγάλη εμφάνιση και νίκη της ομάδας του. Στο 1-1 πλέον οι Sharks που έδειξαν καλά στοιχεία, όμως πλήρωσαν τα πολλά χαμένα και, φαινομενικά εύκολα, lay ups.

Στο τέλος του αγώνα, οι Sepolia Sharks είχαν 17/44 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Los Abeles Fakers είχαν 15/37 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Λουκαϊτης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/9 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καντιώτης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 8/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Sepolia Sharks (Καντιώτης):  Ηλιάδης, Καντιώτης 23 (1), Κορμάνος, Λέσκο, Λύτρας, Μακαρίτης 20 (3), Μητρούση, Σπυρόπουλος 8, Χούσος 5 (1).

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Λιάπης 15, Λουκαίτης 11, Μαυρακάκης 15 (3), Σταυρακάκης 11 (1), Τσαντζαλής 5 (1).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.