08/11/2023
Young Ballers BC 16 8 14 10 - 48 -
Pink Paper 16 22 14 12 - 64 -

Χτίζει σερί το Pink Paper!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκης οι Pink Paper για την Evolution League και τον δεύτερο όμιλο, πήραν το πέμπτο ροζ φύλλο της χρονιάς, καθώς επικράτησαν εύκολα των Young Ballers με 48-64.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν καλάθια και να παραμένουν ισόπαλες στο σκορ. Οι Young Ballers έτρεξαν το γήπεδο έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και έκαναν ένα γρήγορο σερί 5-0, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν ψύχραιμοι και να απαντάνε γρήγορα στην πίεση. Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 16-16.

Αρχή δευτέρου δεκαλέπτου και η εικόνα άλλαξε για τα καλά. Οι Ροζ μπήκαν με ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με γρήγορες επιθέσεις και μπόλικο πάθος πήραν μια σημαντική διψήφια διαφορά, αλλά και τα ηνία του αγώνα. Από την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα με πολλές κακές επιθέσεις και χωρίς καλές επιστροφές, έβλεπαν από πολύ νωρίς τη νίκη να απομακρύνεται από τα χέρια τους. Τέλος δευτέρου δεκαλέπτου 24-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε και πάλι στην ομάδα με τα ροζ, αφού κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και με 7 πόντους του εξαιρετικού για αυτό το δεκάλεπτο Μποτσάκου, εξασφάλισαν σκορ ασφαλείας. Οι Young Ballers δεν κατάφεραν πολλά, καθώς σκόραραν ναι μεν 14 πόντους, αλλά δέχθηκαν άλλους 14 χωρίς να μπορούν να μειώσουν την διαφορά.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, είχαν καλές συνεργασίες και με το σημαντικότερο τους όπλο την επιθετική πολυφωνία τους, κατάφεραν να επικρατήσουν των Young Ballers 48-64, παίρνοντας το πέμπτο ροζ φύλλο τους και ανεβαίνοντας στη τρίτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην έβδομη θέση με δύο ήττες.

Οι Young Ballers είχαν 6/9 βολές, 12/28 δίποντα και 6/32 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/14 βολές, 19/36 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη.

Betsson MVP των Pink Paper ο Αδαμάκης με 19 πόντους ,5 ριμπάουντ, 1 κλεψίμο 1 λάθος, ενώ για τους Young Ballers ο Κολυβακης με 11 πόντους, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Young Ballers (Κολυβάκης) : Κολυβάκης 11,Ανδρεάδης 7, Αργυρόπουλος, Ζορμπάνος 9, Θεανίδης, Καραμπάτσης 14, Κρόκος 2, Στεφανάκος 5

Pink Paper (Αδαμάκης): Αδαμάκης 19, Αζάρ 3, Βούλγαρης, Ζηζόπουλος 7, Καραίσκος 8, Καρπούζης 6, Κοντομίζος 2, Μποτσάκος 13, Ορφανίδης 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ των Pink Paper!