08/12/2023
Titans 15 11 22 16 - 64 -
Athens Pistols 8 10 8 10 - 36 -

Χτίζουν σερί οι Titans!

Μεγαλη νίκη με ωραίο μπάσκετ κατάφεραν να πάρουν οι Titans απέναντι στους Athens Pistols με 64-36, παίρνοντας έτσι και ψυχολογία για την συνέχεια.

Έδειξαν την υπέροχη τους από την αρχή οι γηπεδούχοι, καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ και με τον Σαράντη να ξεκινάει δυνατά με 7 πόντους τελείωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-8.

Το παιχνίδι ισορρόπησε στην συνέχεια με τους Ρήγα και Κόκκαλη να αναλαμβάνουν δράση και βοηθάνε επιθετικά τους Pistols, βάζοντας τους και πάλι στο παιχνίδι. Σκορ ημιχρόνου στο 26-18.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν μία ώρα νωρίτερα την δουλειά τους, με τον τρομερό Πόγκα να μοιράζει σαν καραμέλες τις ασίστ και τον Σαράντου να αναλαμβάνει το επιθετικό κομμάτι έστειλαν την διαφορά πάνω από τους 20 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν ούτε λεπτό και πήραν σπουδαία νίκη με 64-36, δίνοντας τους μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πόγκας με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ρήγας με 15 πόντους, και 6 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 4/4 βολές, 21/43 δίποντα και 6/22 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/9 βολές, 11/40 δίποντα και 4/17 τρίποντα, μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 14 λάθη.

Titans (Μούρτος):Γλαράκης 5 (1), Καπετανάκης 8, Κατσίφης 8, Μούρτος, Πίστης 5 (1), Πασσάς 6, Πόγκας 6, Σαράντου 12 (2), Σπυρόπουλος 9 (1), Τριανταφύλλου (1)

Athens Pistols (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος, Βρυώνης 1, Καρνάβας 9 (1), Κόκκαλης 7, Μανώλης, Πατρώνης 4, Ρήγας 15 (3),

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ των γηπεδούχων!