30/09/2024
All Blacks 9 16 12 6 - 43 -
Termites 11 13 10 13 - 47 -

Δεύτερη σερί νίκη για τους εξαιρετικούς Termites!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Σπάρτακου οι All Blacks υποδέχθηκαν τους Termites για την δεύτερη αγωνιστική της Development 2 League, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν στο τέλος με 43-47.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι βγάζοντας ενέργεια από το πρώτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με το καλάθι και φάουλ του Τσαλουκίδι, για να ακολουθήσει Καλλιώρας και Σαμαρτζής με δύο πόντους έκαστος. Οι Termites βρήκαν 5 πόντους από τον εξαιρετικό Ηλιόπουλο και πέρασαν μπροστά με 9-11 το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν έξτρα λύσεις από το Μπαλτατζίδη, οποίος σημείωσε 8 πόντους. Οι είχαν και πάλι απάντηση με τον Χριστόπουλο, ο οποίος βρήκε 7 πόντους κοντά στο καλάθι και έκανε το 25-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ έχοντας σε καλή κατάσταση τον Γκαβό που βρήκε λύσεις με σουτ από μέση απόσταση. Τρομερός Μπούρος για τους γηπεδούχους βρήκε 5 κρίσιμους πόντους και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 37-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι All Blacks κρατούσαν την νίκη στα χέρια τους μέχρι και 2 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Οι Termites όμως έκαναν την αντεπίθεση τους στο τέλος και με τον Χριστόπουλο να σημειώνει 5 κρίσιμους πόντους, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το διπλό επικρατώντας με 43-47.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Χριστόπουλος με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπαλντατζίδης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

All Blacks (Μπαλντατζίδης): Καλλιώρας 3, Μπαλντατζίδης 14, Μπούρος 10, Σαμαρτζής 4, Σπυρόπουλος 3, Τσαλουκίδης 5, Τσαμάλης 4

Termites (Αλεφαντινός): Αλεφαντινός, Ανδρεαδάκης 10, Γκαβός 7, Ηλιόπουλος 8, Παζαρλόγλου 2, Πασχαλινόπουλος 3, Πολύδωρος 2, Σταματόπουλος 2, Τουμπακάρης, Χριστόπουλος 13

Τι μας άρεσε : Το φινάλε του αγώνα!