08/02/2024
Nea Tripodokratia 10 6 16 21 5 58 -
Colombians BC 8 12 15 18 12 65 -

Σεβασμός στους Colombians!

Βράδυ Πέμπτης στο Basketaki Arena, για τον δεύτερο όμιλο της Evolution League,οι Colombians έβγαλαν χαρακτήρα, έβγαλαν διάθεση και παρόλο που χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο, επικράτησαν απόλυτα δίκαια με 58-65 απέναντι στην Nea Tripodokratia.

Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να βγάζουν ενέργεια και την Nea Tripodokratia να παίρνει στο τέλος προβάδισμα με 10 – 8. Πανταζής και Μπίτσος με 4 πόντους έκαστος οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους Colombians ,ξεχώρισε ο Χριστόπουλος με 4 πόντους, με Καλαντζάκη και Γεωργακόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κιούκη έπαιξε άμυνα για σεμινάριο,καθώς δέχτηκε μόλις δύο καλάθια εντός παιδιάς από τον Μπίτσο, ενώ στην επίθεση με το δίδυμο Τακίδη και Καλαντζάκη να σκοράρουν από 4, πήραν κεφάλι στο σκορ με 16-20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με έναν αφιονισμένο Γιάννη Γεωργακόπουλο να κάνει ότι θέλει στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου,με 9 συνεχόμενους πόντους και 2 κλεψίματα, οι Colombians ξέφυγαν 22 – 29. Η Nea Tripodokratia που ήταν μέσα στο ματς χάρη στον Μπίτσο(6), είδε τον Βασιλάκο να παίρνει την σκυτάλη στην συνέχεια με 5, πλησιάζοντας 32-35.

Το καλύτερο οι ομάδες μας το άφησαν για το τέταρτο δεκάλεπτο. Βρήκαν ρυθμό, σκόραραν από παντού, με το ματς τελικά να πηγαίνει στην παράταση. Πανταζής, Μπίτσος και Κόλτηρης(2), πυροβολούσαν από την περιφέρεια για τους γηπεδούχους, με τους Colombians να βρίσκουν λύσεις κυρίως με Γεωργακόπουλο(6) και Καλαντζάκη(5), για το ισόπαλο 53 – 53.

Το σύνολο του Κιούκη πήρε από το ξεκίνημα της παράτασης το πάνω χέρι και με Τακίδη, Γεωργακόπουλο και Καλαντζάκη να βάζουν από 3 πόντους, υπέταξε την Tripodokratia που πέτυχε μόλις ένα καλάθι με τον Μπίτσο, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη με 58-65.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Καλαντζάκης με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Μπίτσος με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Tripodokratia είχε 15 / 35 δίποντα, 7 / 36 τρίποντα, 7 / 18 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Οι Colombians είχαν 22 / 46 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 9 / 21 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Nea Tripodokratia(Αμανατίδης): Βασιλάκος 11(13ρ.), Βενέτης 2, Δεντάκης 3, Κουρούμαλος, Κόλτηρης 7(7ρ.), Μπίτσος 24(9ρ.), Πανταζής 11.

Colombians (Κιούκης): Γεωργακόπουλος 20, Διαμαντόπουλος, Ζώτος 2, Καλαντζάκης 20(12ρ.), Κιούκης 2, Κυριακόπουλος 2, Τακίδης 11, Χριστόπουλος 8(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή διάθεση για άμυνα που έβγαλαν οι ομάδες και η πίστη τον Colombians για την μεγάλη νίκη.