27/03/2023
ΔΣΑ 11 1 11 16 - 39 -
Agrinio Cava Beers 15 17 12 16 - 60 -

Σφράγισαν την πρόκριση οι Dr Pharmacy

Οι Dr Pharmacy πήραν εύκολη νίκη και πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης μιας και δυσκολευθήκαν μόνο για μια περίοδο από τους αντιπάλους τους.

Ο ΔΣΑ ξεκίνησε το παιχνίδι με small ball, χωρίς δηλαδή καθαρό ψηλό και δυσκόλεψε αρκετά τους αντιπάλους του. Προηγήθηκε με 11 – 8, έκτοτε όμως και μετά το pressing των αντιπάλων έχασε την επαφή με το καλάθι και το σκορ.

Τα πολλά λάθη στην κυκλοφορία για τους γηπεδούχους και τα γρήγορα καλάθια των παικτών της Dr Pharmacy έκαναν εφιαλτικό το δεύτερο δεκάλεπτο για τον ΔΣΑ που σκόραρε 1 πόντο σε 15 λεπτά παιχνιδιού! Το ημίχρονο έληξε με σκορ 12 – 32 και οι φιλοξενούμενοι έτρεχαν ήδη ένα σκορ 24-1.

Η είσοδος του Ψάρρη στο παιχνίδι και ο έλεγχος των αμυντικών ριμπάουντ έκοψαν λίγο τη φόρα των αντιπάλων «Dr’s» όμως το 11-12 του τρίτου δεκαλέπτου απλά διατήρησε τη διάφορα στους 21.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι πολλές αλλαγές στις δύο ομάδες και η χαλάρωση στις άμυνες έκαναν πιο ελεύθερο το παιχνίδι και το 16- 16 της τελευταίας περιόδου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση για την ομάδα του ΔΣΑ που αποχαιρετά τη συνέχεια του Basketaki Agrinio με 2 ήττες από τους ανώτερους αντιπάλους του.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson Mvp ήταν ο Λευτέρης Αραχωβίτης με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ τον ακολούθησαν σε καλή απόδοση οι Διαμάντης, Τριμπόνης και Κολοβός. Από τον ΔΣΑ καλύτερος ήταν ο «αθόρυβος» Χρήστος Κυριλής με 5 πόντους και 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τι μας άρεσε. Το pressing και τα επιθετικά συστήματα του κόουτς Ζαμπάρα έφεραν την γρήγορη «παράσταση νίκης» για την ομάδα του.

Τι δε μας άρεσε. Η ομάδα του ΔΣΑ πέρα από το πρώτο πεντάλεπτο που έβαλε δύσκολα στους αντιπάλους της, σκόραρε μόλις 1 πόντο σε 15 λεπτά παιχνιδιού, αδυνατώντας στη συνέχεια να ακολουθήσει τους αντιπάλους της.

ΔΣΑ: (Τζωρτζόπουλος): Γουργουλέτης 2, Γρομητσάρης 9 (1), Καββαδίας, Κυριλής 5 (1), Ρόμπολας 2, Σαφαρίκας 10 (1), Στουραίτης 1, Τάτσης 8, Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 2.

DR. PHARMACY: (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 14, Διαμαντής 6, Καλλιακμάνης 5, Κολοβός 9 (1), Παρθένης 2, Ρέντζιος 10(2), Τριμπόνης 4, Φραγγελάκης 2, Χαϊδής 8.