27/03/2023
Uncle Drew 9 20 11 14 - 54 -
Paliagoura 12 19 33 23 - 87 -

Show Αβανίδη και βουρ για playoff τα Paliagoura!

Αγκαλιά με την έβδομη θέση της Elite League by Betsson είναι τα Paliagoura, καθώς για την 24η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τον Uncle Drew με 54-87 στο κλειστό του Περιστερίου, με τον Βαγγέλη Αβανίδη να σταματάει στους 50 πόντους!

Ελαφρώς καλύτερα ήταν τα Paliagoura στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Αβανίδη και βοήθειες των Κασκάνη - Σταφυλά, βρέθηκαν στο +6, 2-8, κλείνοντας εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 9-12! Ο Τσερπές με 4 πόντους, ο Κάρμας με ένα τρίποντο και ο Κανδηράκης με 2 πόντους βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αβανίδης ήταν ασταμάτητος και με 16 συνεχόμενους δικούς του πόντους και τρίποντο του Τομαρά, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-31. Τον Uncle Drew κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Μπονάτσου και οι 4 του Μιλάνοβιτς, ενώ από 3 είχαν οι Κάρμας, Κανδηράκης και Τσερπές.

Κανένας και τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Αβανίδη ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου σημείωσε ακόμη 19 πόντους και μαζί με τα δύο τρίποντα του Κωστάκη και τους 5 πόντους του Σταφυλά, το συγκρότημα του Δράκου ξέφυγε στους 24, 40-64! Δεν μπόρεσε ο "Θείος" να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Κάρμα και τους 4 του Μιλάνοβιτς. Σκορ τρίτης περιόδου 40-64!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι τα Paliagoura έφτασαν εύκολα στη νίκη με 54-87, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αβανίδη, Κωστάκη, Σουρλίγκα, Σταφυλά, Κασκάνη και Τομαρά. Για τον Uncle Drew στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν Μπονάτσος, Χονδρογιάννης, Τσερπές και Κάρμας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 17/49 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 21/35 δίποντα και 13/40 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Τσερπές με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 50 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 12/18 δίποντα και 8/15 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Uncle Drew (Κανδηράκης): Κάρμας 16 (2), Κανδηράκης 6 (1), Λαμπρόπουλος, Μιλάνοβιτς 8, Μπονάτσος 8, Τσερπές 13, Χονδρογιάννης 3 (1)

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 50 (8), Αθανασιάδης, Κασκάνης 8 (1}, Κωστάκης 9 (3), Μούσουρας 2, Σουρλίγκας 2, Σταφυλάς 9, Τομαράς 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Αβανίδη!