26/03/2023
Magoofyδες 16 17 19 9 - 61 -
Basketόσαυροι 22 17 20 18 - 77 -

Σημαντική νίκη για τους Basketόσαυρους!

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έβαλαν τα δυνατά τους και προσπάθησαν να πάρουν από την διαφορά , από την μια οι Magoofyδες με τις μεγάλες επιθέσεις τους κατάφεραν να πετύχουν κάποιους πόντους αλλά οι Basketόσαυροι με τα γρήγορα καλάθια τους κατάφεραν να πάρουν την διαφορά που ήθελαν της τάξεως των 6 πόντων.

Η καλή πορεία των Basketόσαυρων συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Κετενίδης με τον Τσιγαρίδα μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά σε ένα καλό επίπεδο κάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στην νίκη. Οι Magoofyδες χάρης στον Θαλασσινό κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ απειλώντας συνεχώς τους αντιπάλους.

Το σκορ θα ανέβει αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο καθώς Τσαβλίδη και Ποζίνης για τους Basketόσαυρους θα πετύχουν ακόμα περισσότερα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Από την άλλη Πιτσούλης και Ανφιμιάδης θα κρατήσουν την επίθεση των Magoofyδων αλλά η άμυνα θα είναι αυτή που δεν θα τους κρατήσει ζωντανούς.

Οι Magoofyδες στο τελευταίο δεκάλεπτο επιθετικά θα καταρρεύσουν και δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Basketόσαυρων οι οποίοι τελικά θα πάρουν και την νίκη με τελικό σκορ 61-77.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Τσιγαρίδας ο οποίος πέτυχε double double με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Magoofyδες άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός ο οποίος έκανε και αυτός double double με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Kolev 7 , Δεδόπουλος 6 (2) , Ανφιμιάδης 8 , Θαλασσινός 20 (3) , Τσομπανάκης 2 , Πιτσούλης 18 (2)

Basketόσαυροι: Πρεβενάς 10 (2) , Καμπέρης 6 , Ποζίνης 11 (1) , Τσιγαρίδας 18 (3) , Τσαβλίδης 12 (2) , Κετενίδης 20