21/01/2023
Salo Nics 8 7 11 6 - 32 -
Kamptzida lizards 17 16 18 8 - 59 -

Σημαντική νίκη για τους Kamptzida Lizards!

Από την πρώτη στιγμή οι Kamptzida έδειξαν την δύναμη που έχουν τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά καθώς κατάφεραν να βάλουν 17 πόντους και να κόψουν τελείως την φόρα των αντιπάλων τους. Οι Salo Nics μουδιασμένοι ακόμα από τις κακές πρώτες επιθέσεις περιορίστηκαν στους 8 πόντους με την άμυνα να μην είναι το δυνατό τους σημείο.

Η καλή εμφάνιση των Lizards συνέχισε και στην δεύτερη περίοδο στην οποία η επίθεση τους ήταν πιο καλή από ποτέ με τους Λίγκο και Τσερέλη να είναι αυτοί η οποίοι είχαν την πιο συχνή επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Οι Salo Nics προσπάθησαν και σε αυτό το δεκάλεπτο να σπάσουν την άμυνα των Lizards κάτι που ούτε τώρα κατάφεραν με την επίθεση για ακόμα μια φορά να πονάει.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αναζωγονητικό για τους Salo Nics καθώς με την βοήθεια τους Τέντσου μπόρεσαν να ανακάμψουν και να μπουν ξανά στο παιχνίδι με την διαφορά να φτάνει πλέον στα μέτρα τους. Οι Lizards όμως συνεχίζοντας την καλή τους επιθετική πορεία με τον Μπαχτσιαβάνη αυτή την φορά να πρωταγωνιστεί κράτησαν την διαφορά με το μέρος τους.

Ο ρυθμός όπως ήταν λογικό και για τις δύο ομάδες έπεσε στην τελευταία περίοδο καθώς οι Lizards πλέον είχαν σβήσει τις μηχανές τους με το παιχνίδι να έχει κριθεί εδώ και αρκετή ώρα. Οι Salo Nics παρά τις προσπάθειές τους δεν μπόρεσαν να πάρουν το κάτι παραπάνω και έτσι οι Kamptzida Lizards πήραν την νίκη με τελικό σκορ 32-59.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιάννη Τσερέλη ο οποίος πέτυχε double double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Salo Nics είναι ο Γιώργος Τάσσιος ο οποίος έβαλε 6 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Salo Nics: Τριανταφύλλου 3 (1) , Τάσσιος 6 , Στεργιόγλου , Συνδικιώτης 3 , Δημητριάδης 3 , Κεπαπτσόγλου 1 , Τέντσος 16 (2)

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 6 , Μπαλέκας 3 , Λίγκος 13 , Κουκούλης 2 , Πεφτιτσέλης 5 (1) , Αποστόλου 3 (1) , Αρβανίτης 4 , Τσερέλης 12 (2) , Πεφτιτσέλης 3 (1) , Μπαχτσιαβάνης 8

Τι μας άρεσε: Η ψύχραιμες επιθέσεις των Lizards.