28/10/2023
Baca Juniors BC 9 18 9 16 - 52 -
Boom Shakalaka 14 13 20 17 - 64 -

Show Μπούρμπουλα και επιτέλους νίκη για την Boom Shakalaka!

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές για την Boom Shakalaka στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισε την Baca Juniors με 52-64 και την ανάγκασε στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα της.

Η Boom Shakalaka ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τους Μαρκουλή - Μπούρμπουλα να πετυχαίνουν από 7 πόντους έκαστος, προηγούταν με 6-14, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο φινάλε του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 5, 9-14, με τον Τσαμποδήμο να σκοράρει 4 πόντους και τον Μαρτίνη 3.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με την Baca Juniors να βρίσκει ρυθμό και με 5 πόντους του Μπίζου, 4 του Μαρτίνη και 4 του Γαργαλάκου, προσπέρασε με 25-22. Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Μπούρμπουλας σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους για τους φιλοξενούμενους και έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 27-27!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το δίδυμο Μπούρμπουλα - Αλιμπέρτη πετούσε φωτιές και με 10 πόντους του πρώτου και 7 του δεύτερου, η Boom Shakalaka έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων, 36-47. Δεν μπόρεσαν οι ερυθρόλευκοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Κατσιάδα, Γαργαλάκο και Μαρτίνη να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 36-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι η ομάδα του Μπουρνουσούζη έφτασε δίκαια στη νίκη με 52-64, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπούρμπουλα και Μαρκουλή. Για τους "Λατίνους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσαμποδήμος, Γαργαλάκος, Μπίζος και Μαρτίνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 20/50 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 17/45 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Τσαμποδήμος με 12 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 5/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Boom Shakalaka ο Μπούρμπουλας με 34 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 7/14 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 13, Κασφίκης, Κατσιάδας 3 (1), Μαγκούτης 2, Μαρτίνης 13, Μπίζος 7 (1), Παπαλάμπρου 2, Τσαμποδήμος 12

Boom Shakalaka (Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης, Αλιμπέρτης 9 (1), Λάσκος 4, Μαρκουλής 14 (1), Μπούρμπουλας 34 (6), Σαραντόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!