18/09/2021
Deflections 14 16 12 11 - 53 -
Milwaukee Sucks 15 31 15 34 - 95 -

Σόου Μιχάκη και νίκη για τους Milwaukee Sucks

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η πρώτη περίοδος, έκλεισε στο 15-14 υπέρ των Sucks, που είδαν τον Διαμάντη να σημειώνει 6 πόντους. Στον αντίποδα, για τους Deflections, 6 σημείωσε ο Παπακωνσταντίνου!

Στη δεύτερη περίοδο και ενώ οι Deflections είχαν προσπεράσει στο σκορ, ήρθε ο τραυματισμός του Θωμά Νικολαΐδη. Εκεί, η ομάδα του τα… «έχασε». Οι Sucks, το εκμεταλλεύτηκαν και με τον Μιχάκη να σημειώνει 17 πόντους έτρεξαν ένα επιμέρους 31-16 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 46-30. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 8 πόντους έβαλε ο Μαζιώτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε. Οι ομάδες έγιναν πιο νευρικές. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 15-12 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ της ομάδας από το Μιλγουόκι. Κατσαρός από την μία με 6 και Μιχάκης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, είχαμε το σόου του Μιχάκη. Ο έμπειρος γκαρντ, έβαλε 16 μαζεμένους πόντους και οι Milwaukee Sucks πήραν τελικά μία εύκολη νίκη με 95-53 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Απόστολος Μιχάκης με 38 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πάλλας με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά οι Deflections είχαν 20/69 εντός πεδιάς, 5/20 τρίποντα και 8/25 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 39/94 εντός πεδιάς, 12/39 τρίποντα και 5/5 βολές. Πήραν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 13 ασίστ και 2 τάπες.

Deflections (Νικολαΐδης): Κατσαρός 10, Χειράκης, Σκανδάλης 3, Τσαφαντάκης 8, Πάλλας 6, Νικολαΐδης 3, Μαζιώτης 10, Μαράντος 7, Παπακωνσταντίνου 6.

Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος): Διαμάντης 6, Φωτόπουλος 8, Σαμιωτάκης 7, Μαυροειδής 16, Οικονόμου 12, Μιχάκης 38 (8/11 τρίποντα), Γκολφινόπουλος 8.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Milwaukee Sucks!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Θωμά Νικολαΐδης!