14/09/2024
Airμπωλ 26 26 22 20 - 94 -
Black Mapa 14 25 17 22 - 78 -

Σόου Νίκου στην πρεμιέρα των Αιρμπωλ!

Στους ρυθμούς του απίθανου Θωμά Νίκου που πέτυχε 15 ολόκληρους πόντους και μοίρασε υπέροχες ασίστ, χόρευαν οι Αιρμπωλ στο πρώτο δεκάλεπτο και με άξιο συμπαραστάτη τον Ψύκο(6) μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού(26-14). Στο αντίπαλο στρατόπεδο το Mapa που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων, στηρίχθηκε κυρίως στον Αναγνωστόπουλο που πέτυχε 6 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κίτρινοι ανέβασαν κατακόρυφα την επιθετική τους απόδοση και πάλεψαν να πλησιάσουν με μπροστάρη τον Αναγνωστόπουλο με 9 πόντους και τους Κεχαγιά με 6 και Γιανναράκη με 4 πόντους αντίστοιχα να προσφέρουν λύσεις. Στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι με τον Νίκου με 12 πόντους να συνεχίζει το βιολί του και τους Λιάντζα - Οργίνο να προσφέρουν λύσεις μέσα στην ρακέτα, δεν πτοήθηκαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 52 – 39.

Πλούσιο από σκορ και θέαμα και το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να δίνουν έμφαση κυρίως στην επίθεση και τους γηπεδούχους να κρατούν διαφορά ασφαλείας 18 πόντων. Ο Νίκου και πάλι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 11 πόντους, με Βουτσελάκο - Ψύκο(4) να βάζουν κι αυτοί το λιθαράκι τους, ενώ για τους Κίτρινους προσπάθησαν Γιανναράκης(6) και Αναγνωστόπουλος(6) να κρατήσουν χαμηλά τη διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με μπροστάρη τον Κεχαγιά με 4 πόντους κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 10. Σε εκείνο το σημείο ο Νίκου με 5 πόντους έδωσε το έναυσμα και οι Λιάντζας - Βουτσελάκος πέτυχαν από ένα τρίποντο, δίνοντας τη χαριστική βολή και διαμορφώνοντας το τελικό 94 – 78.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Θωμάς Νίκου με 47 πόντους, 20 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Αναγνωστόπουλος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Αιρμπωλ(Μπιλάλης): Βαζαίος 5, Βουτσελάκος 9, Γαλάνης, Κιάμος, Λιάντζας 7(8ρ.), Λουκάς 4, Νίκου 47(20ρ.), Οικονομάκης, Οργίνος 8, Ψύκος 14.

Black Mapa(Γιανναράκης): Αναγνωστόπουλος 23, Γαλανόπουλος 2, Ε.Γιανναράκης 19(8ρ.), Ν. Γιανναράκης 4, Καλογερόπουλος 5, Κεχαγιάς 12(10ρ.), Κούβαρης 6, Κουντούρης 3(8ρ.), Κρητικός 4.

Τι μας άρεσε: Οτιδήποτε άλλο πέρα από τα μαγικά του Νίκου, πέρασε σε δεύτερη μέρα σε αυτό το παιχνίδι.