08/10/2024
Αμόκ 21 23 18 25 - 87 -
Sun City Spurs 22 22 17 20 - 81 -

Show Καρνέση και νέα νίκη για την Αμόκ!

Με μπροστάρη τον Καρνέση και άλλους 6 άξιους συμπαραστάτες του, η Αμόκ κατάφερε να κέρδισε τους πάνοπλους Sun City Spurs με 87-81 για τη τέταρτη αγωνιστική της Elite League by Novibet, παίρνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη της, ενώ άφησε τους μπλε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς ροζ φύλλο!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Sun City Spurs, καθώς με 11 πόντους του Σιφναίου, 6 του Μαγγωνάκη και 4 του Ροζή, προηγήθηκαν με 4-15 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 9 πόντους του Ορφανού, 7 του Καρνέση και 5 του Άγη Σταυρόπουλου, πλησίασαν στον πόντο, 21-22!

Στη δεύτερη περίοδο η Αμόκ συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 8 πόντους του Καρνέση, 5 του Ορφανού και 4 του Άγη Σταυρόπουλου, βρέθηκε στο +8, 41-33, 3:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Μαγγωνάκης και με 9 δικούς του πόντους, 4 του Ροζή και τρίποντα των Γιοβάνη - Πανδή, έδωσαν εκ νέου το τιμόνι στους φιλοξενούμενους, 41-44. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 44-44, χάρη σε έμμεσο τρίποντο του Καρνέση.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου θύμισε αρκετά το ξεκίνημα του παιχνιδιού, αφού με 6 νέους πόντους του Μαγγωνάκη και τρίποντα των Πανδή, Σιφναίου και Ροζή, το συγκρότημα του Ανδρέα Σταυρόπουλου προηγούταν στα μισά της τρίτης περιόδου με 49-56. Για ακόμη, όμως, μια φορά η παρέα του Αβαρκιώτη βρήκε τρόπο να προσπεράσει και με 6 πόντους του Καρνέση, 5 του Ορφανού και 5 του Άγη Σταυρόπουλου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 62-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ έβγαλε περίσσιο πάθος στο παιχνίδι της και με μεγάλα σουτ των Καρνέση, Ορφανού, Άγη Σταυρόπουλου και Γρηγορίου, έφτασε πανάξια στη νίκη με 87-81! Μόνος του πάλευε επιθετικά για τους Sun City Spurs στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Μαγγψνάκης, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 20 πόντους των φιλοξενούμενων.

Novibet MVP της Αμόκ ο Ορφανός με 24 πόντους, έχοντας 8/10 βολές, 8/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Μαγγωνάκης με 33 πόντους (double-double), έχοντας 12/14 βολές, 6/8 δίποντα και 3/9 τρίποντα λ. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Ορφανός 24, Γράψας 5 (1), Γρηγορίου 8 (1), Αβαρκιώτης, Καρνέσης 34 (8), Σέχος, Στεφανίδης, Σταυρόπουλος 16

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Θεοδωρόπουλος 2, Κυπριανός 2, Κυριαζίδης, Nioniovic, Γιοβάνης 3 (1),  Μαγγωνάκης 33 (3), Πανδής 10 (2), Ροζής 12 (1), Μπιτζής 2, Σαμπάνης, Σιφναίος 16 (2), Χαλούδης 1

Τι μας άρεσε: Η κατάθεση ψυχής της Αμόκ!