15/11/2023
Άξονας BC 25 22 27 18 - 92 -
Sicarios BC 32 19 20 22 - 93 -

Sicarios έτοιμοι για όλα!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν προάγγελος του τι μέλλει γενέσθαι. Εξαιρετικό θέαμα και πολύ όμορφες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Κωστακίδης , Ερμείδης και Γκούμας από Άξονα και οι Στεφανίδης, Σπυρόπουλος και Γκαβέζος από Sicarios ήταν οι παράγοντες οι οποίοι οδήγησαν στο 25-32 υπέρ των Sicarios με το πέρας της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα o Άξονας προσπάθησε να φέρει σε ισορροπία το σκορ . Οι παίκτες και των δύο ομάδων συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιθετικές δεξιότητες και αμυντική αυστηρότητα. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να είναι 47-51 υπέρ των Sicarios. Οι παίκτες του Άξονα δεν έχασαν την αισιοδοξία τους και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Καθώς προχωρούσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας αποκτούσε ολοένα και περισσότερο ενδιαφέρον. Ο Άξονας έκανε ολική ανατροπή και επανέκτησε το προβάδισμά του, αλλά οι Sicarios αρνήθηκαν να παραδοθούν. Οι παίκτες από τις δύο ομάδες επέδειξαν θέληση και αφοσίωση, δημιουργώντας έναν εντυπωσιακό αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 74-71 υπέρ του Άξονα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν γεμάτο ένταση και αγωνία. Οι Sicarios προσπάθησαν να ανατρέψουν το παιχνίδι και το κατάφεραν καθώς βρέθηκαν και με το προβάδισμα. Ο Άξονας 4 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Γιοσμάς δεν κατάφερε να ευστοχίσει και στις 2 βολές που κέρδισε και έτσι το παιχνίδι τελείωσε με το σκορ να γράφει 92-93 υπέρ των Sicarios. Οι παίκτες των δύο ομάδων αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για την εντυπωσιακή εμφάνιση τους σε αυτόν τον αγώνα, καθιστώντας τον αναμφίβολα από τους αξέχαστους αγώνες.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Σπυρόπουλος ο οποίος πέτυχε Double Double με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Από τον Άξονα ξεχώρισε ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε Double Double με 34 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Άξονας BC: Αντικατζίδης, Γιοσμάς 16, Γκάτζιος, Γκούμας 18(1), Ερμείδης 19(2), Κωστακίδης 34(6), Μουστόπουλος, Μουτσέλης 5, Σαρόγλου

Sicarios BC: Kaplan 7, Γκαβέζος 24(3), Μητσάκης 8(2), Πανταζής 2, Παπαθανασίου, Παπασταθόπουλος, Πασχαλίδης 1, Σκανδάλης 6, Σπυρόπουλος 18(5), Στεφανίδης 27(5)