29/02/2024
The Dreamers 15 10 10 3 - 38 -
Beerokoillers 15 9 10 12 - 46 -

Έτρωγαν σίδερα οι Beerokoillers!

Με παθητικό μόλις 3 πόντους στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι Beerokoillers βρήκαν τις λύσεις και επιβλήθηκαν των Dreamers με σκορ 38-46 το βραδάκι της Πέμπτης!

Μάχες ανάμεσα σε αδέρφια Μανδηλαρά και Κοντούς, με τις ποιοτικές μονάδες των Ρηγάτου και Παγίδα από τη μία και Παναγόπουλου από την άλλη να δίνουν υπέροχο τόνο στο παιχνίδι και τα πρώτα του λεπτά! Ο Ρηγάτος ένιωθε πιο άνετα από όλους τους συμπαίκτες του στον επιθετικό τομέα, δε φοβήθηκε να πάρει προσπάθειες και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-15, με τον Βαζούρα να απαντά! Στα ίδια επίπεδα η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο μέρος, αν και οι δύο παρέες αναλώθηκαν σε βεβιασμένες ενέργειες και άναρχο μπάσκετ! Σίγουρα πολλά είχαν να πουν στα αποδυτήρια στη λήξη του ημιχρόνου Μανασής και Μανδηλαράς, με την ανάπαυλα λοιπόν στο 25-24 για Dreamers!

Οι μάχες Παναγόπουλου και Ψεματίκα ξεχώρισαν στο τρίτο μέρος της αναμέτρησης, με το δίδυμο Ρηγάτου και Παγίδα να μην έχει απάντηση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι βέβαια με τις όμορφες προσπάθειες των Κοντών και του Παναγόπουλου κρατούσαν το προβάδισμα στην αναμέτρηση, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 35-34, με τον Δημήτρη τον Μανδηλαρά να βρίσκει χώρο στο ανοιχτό γήπεδο και να σκοράρει με τη λήξη! Η απουσία του οργανωτή των φιλοξενούμενων (Κοσμαδάκη)... ανάγκασε στο να κάνουν το step up οι υπόλοιποι σε δημιουργία και εκτέλεση, με το τεστ να το "περνούν" λοιπόν οι Beerokoillers και να επικρατούν με όμορφο μπάσκετ, ομαδικό και ελκυστικό στο μάτι, με το τελικό σκορ στον Κολωνό να είναι το 38-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας ο Παγίδας με 21 πόντους, 25 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πέτρος Παναγόπουλος με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο.

The Dreamers (Μανασής): Παναγόπουλος 11, Κοντός Ν. 10, Κοντός, Μανασής 4, Κωνσταντέλος 6, Μπαλατσός 2, Βαζούρας 5.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Μανδηλαράς Δ. 5, Κατσίκης 6, Ψεματίκας, Μανδηλαράς Κ. 5, Καμουλάκος 2, Ρηγάτος 5, Νεοφύτου 2, Παγίδας 21.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!