28/09/2022
Kavlanta Hawks 21 29 27 24 - 101 -
Zita Group 10 10 6 16 - 42 -

Σίφουνας οι Kavlanta Hawks!

Ονειρική ήταν η πρεμιέρα των Kavlanta Hawks στην φετινή Development League, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν συνέτριψαν την νεοσύστατη Zita Group με 101-42 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Με τον Σοφούλη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 11 πόντους και τους Πέτσα - Τζώρτζη να προσθέτουν από 4 πόντους ο καθένας, οι Kavlanta Hawks πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 21-10. Το δίδυμο Κούρτη - Παπαπέτρου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον πρώτο να σκοράρει 6 πόντους και τον δεύτερο 4.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 13 πόντους του Τζώρτζη και 4 τρίποντα του Σοφούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 30 πόντων, 50-20. Δεν μπόρεσε η Zita Group να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 10 νέους πόντους του Κούρτη, που έφτασε τους 16!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ακόμη 15 πόντους του Σοφούλη και 6 του Kane, τα "Γεράκια" βρέθηκαν στο +51, 77-26. Ο Τσουπάκης με 4 πόντους και ο Κούρτης με 2 βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 77-26!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Kavlanta Hawks έφτασαν εύκολα στη νίκη με 101-42, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σοφούλη, Τζώρτζη, Πέτσα, Καραγιάννη και Ντέμου. Για την Zita Group στο φινάλε του ματς ξεχώρισαν οι Ζήκουλης, Παπαπέτρου, Στανίτσας και Κούρτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 34/61 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Σοφούλης με 49 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 10/15 δίποντα και 8/19 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Zita Group ο Κούρτης με 24 πόντους.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Λιώδης 2, Πέτσας 11, Τζώρτζης 25, Σοφούλης 49 (8), Αλεβίζος, Ντέμος 2, Καραγιάννης 6, Κολυβάς, Kane 4, Παπαδημητρόπουλος 2

Zita Group (Ζήκουλης): Παπαπέτρου 10, Κούρτης 24, Τσουπάκης 4, Ζήκουλης 4, Στανίτσας 2, Γιαννούλης, Σκούμας, Μπερδαλής, Χίμα

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των Kavlanta Hawks!