13/10/2024
Fat Buckets 6 12 9 13 - 40 -
Powerpuff Boys 16 16 21 18 - 71 -

«Σίφουνας» οι Powerpuff Boys, παρέσυραν τους Fat Buckets!

Οι Powerpuff Boys ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και με ένα σερί έφεραν τη διαφορά γρήγορα-γρήγορα σε διψήφιο νούμερο καθώς προηγήθηκαν 0-11! Ο Χαζάπης, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού, έβαλε τέλος στο αντίπαλο σερί για το 2-11, ωστόσο ο Πετρόπουλος επανέφερε τη διψήφια διαφορά λίγο μετά (4-14). Το +10 έμεινε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου καθώς μετά το πέρας των πρώτων 10 λεπτών το σκορ έγραφε 6-16.

Ο Σιούγκρος όποτε χρειάστηκε ήταν αποτελεσματικός και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο 8-22. Ο ρυθμός των Powerpuff Boys παρέμεινε καλός και κάπως έτσι βρέθηκαν ακόμα και στο +15(11-26) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Σαμοΐλης έδωσε και αυτός τη βοήθειά του στο σκοράρισμα ώστε το ημίχρονο να κλείσει με το σκορ στο 18-32.

Οι Powerpuff Boys δεν άφησαν το «γκάζι» και η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο παραγωγική τους στο ματς. Μάλιστα με ένα επιμέρους 2-14 στα πρώτα λεπτά της περιόδου απομακρύνθηκαν στο 20-46. Ο Παπαδόπουλος πάλευε από την πλευρά των Fat Buckets, ωστόσο μόνος του δεν μπορούσε να κάνει «θαύματα», ενώ από την άλλη ο Σαμοΐλης με συνεχόμενα καλάθια στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 27-53.

Το παιχνίδι είχε έρθει ακριβώς στο σημείο που ήθελαν οι Powerpuff Boys, με τους γηπεδούχους να μην έχουν καθόλου περιθώρια αντίδρασης. Ο Σιούγκρος εξακολουθούσε να ξεχωρίζει στο παρκέ και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 40-71, με τους Powerpuff Boys να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά με ευρύ σκορ.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σιούγκρος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Από τους Fat Buckets ξεχώρισε ο Αριστοτέλης Παπαδόπουλος με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 μπλοκ.

Fat Buckets (Πατσιούρας): Αλέρτας, Γεράσης, Ευθυμίου 4(6ρ.), Κρυσταλλίδης 6(5ρ.), Μπολοβίνας 2(6ρ.), Παπαδόπουλος 22(8ρ.), Πατσιούρας 2(6ρ.), Τζουμάνης, Χαζάπης 4(4ρ.)

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Αθανασόπουλος 10(10ρ.), Δραζινός 2(4ρ.), Μαρούλης 5(7ρ.), Παπαϊωάννου 10(7ρ.), Πετρόπουλος 12(6ρ.), Ραουάτ 2(7ρ.), Σαμοΐλης 13(7ρ.), Σιούγκρος 17(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία των Powerpuff Boys στην επίθεση!