06/10/2021
Promitheas Oldschool 15 7 18 13 - 53 -
Ball Don't Lie 13 18 10 9 - 50 -

Σιγά μην έχανε μέσα στην έδρα του ο Promitheas Oldschool

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του α’ ομίλου, η νεοφώτιστη ομάδα του Προμηθέα Old School αναμετρήθηκε με την Ball don’t Lie. Το παιχνίδι ήταν σίγουρα ενδιαφέρον να το παρακολουθήσει κανείς καθώς οι 2 ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν neck to neck. Παρόλα αυτά, η εμπειρία των βετεράνων παιχτών του Προμηθέα μίλησε στο τέλος και τους χάρισε την νίκη και το 1ο τους «ροζάκι» με σκορ 53-50!

Ισορροπημένη ήταν σε γενικές γραμμές η 1η περίοδος του αγώνα. Κουπί για τους γηπεδούχους τράβηξε ο παλιός παίχτης της JugoPlastika, Σάκης Κλαουδάτος με 3 καλάθια ενώ 1 τρίποντο είχε ο Τσούδης. 6 πόντους με πολύ καλή αμυντική παρουσία είχε ο Μαθιουδάκης με τον Μπακαφούκα να έχει 1 τρίποντο για την BdL. 15-13 ήταν το επιμέρους σκορ της 1ης περιόδου.

Το γκάζι πάτησε η Ball don’t Lie στο 2ο δεκάλεπτο. Με τον Μπέρτσο μπροστάρη, η αρμάδα του Μπέλλα πέρασε μπροστά με 9 πόντους. 5 πόντους είχε ο Μπέλλας και 7 συνεχόμενους ο bomber Μπέρτσος. Από την άλλη, 3 ακόμα πόντους έβαλε ο τίμιος επιθετικά Κλαουδάτος για το7-18. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους με το scoreboard να δείχνει 22-31 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η εμπειρία των γηπεδούχων μίλησε στην 3η περίοδο του αγώνα. Με όλη την ομάδα να δουλεύει σαν μία καλοδουλεμένη μηχανή, ο POS μείωσε την διαφορά στον πόντο. 7 πόντους είχε ο Τσούδης και από 2 καλάθια οι Λαζανάς και Πανίτσας. Από 3 πόντους έβαλαν οι Μπακαφούκας και Γασπαράτος Π. για την BdL που είχε χάσει τον ρυθμό της.

Με το σκορ να είναι 40-41 όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. 6 από τους συνολικά 7 παίχτες του Προμηθέα σκόραραν σε αυτή την περίοδο κάτι που μαρτυρά τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας. Μπορεί, Μπέρτσος και Σκαμαντζούρας να προσπάθησαν, βάζοντας από 3 πόντους αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να αποτραπεί η ολική ανατροπή από τους γηπεδούχους, που κέρδισαν με σκορ 53-50 παίρνοντας έτσι το 1ο τους ροζ στον θεσμό του Basketaki!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σάκης Κλαουδάτος με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ (5-10), 2 ασίστ,1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 33:24 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Γασπαράτος με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ (2-8), 1 ασίστ και 1 λάθος σε 23:50 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, ο Promitheas Old School είχε 18/49 δίποντα (36,7%), 3/17 τρίποντα (17,6%), 8/19 βολές (42,1%), 46 ριμπάουντ (13-33), 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 13/47 δίποντα (27,7%), 6/26 τρίποντα (23,1%), 6/15 βολές (40%), 49 ριμπάουντ (19-30), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 14 λάθη.

Promitheas Old School (Λεονάρδος): Ταπεινός 6, Τσούδης 10 (7 ριμπ), Κλαουδάτος 12 (15 ριμπ), Λεονάρδος, Νταβλούρος 9, Πανίτσας 8 (7 ριμπ), Λαζανάς 7.

Ball don’t Lie (Μπέλλας): Μπέρτσος 11, Μπέλλας 5 (7 ριμπ), Μπακαφούκας 6, Γασπαράτος Π. 11 (7 ριμπ), Διονυσόπουλος 6 (11 ριμπ), Κατσιαούνης, Γασπαράτος Γ. 2 (10 ριμπ), Μαθιουδάκης 6, Σκαμαντζούρας 3.

Τι μας άρεσε: Η συνεργασία των παιχτών του Προμηθέας Old School!