05/10/2022
Skroutz 10 10 15 14 - 49 -
Winston Wizards 14 5 8 15 - 42 -

Σημάδια βελτίωσης και πρώτη νίκη για το Skroutz!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall το Skroutz υποδέχθηκε τους Winston Wizards για την δεύτερη αγωνιστική του 2ου ομίλου της Development 2 League. Έχοντας γνωρίσει βαριές ήττες στην πρεμιέρα, αμφότερες οι ομάδες ήθελαν να βγάλουν αντίδραση. Το πλήρες Skroutz εμφανίστηκε με 12αδα στο παρκέ του Κολωνού και όντας βελτιωμένο και ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έφτασε δίκαια στη νίκη με 49-42. Βελτίωση στο παιχνίδι τους έδειξαν οι Wizards που πάλεψαν μέχρι το φινάλε για την ανατροπή. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους τυπικά φιλοξενούμενους Wizards να παρουσιάζονται ελαφρώς ανώτεροι. Ο Αποστολόπουλος ηγήθηκε της επίθεσης των Μάγων, με τους Καζά, Τοσουνίδη, Καπετάνο και Φράγκο να μετρούν από 2 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, ο Λεωνάκης (4π.) ήταν το σημείο αναφοράς στο low post παιχνίδι του Σκρουτζ, ενώ οι Μερεμέτης και Παπαδόπουλος προσέθεσαν από 2 πόντους. Σκορ δεκαλέπτου, 10-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το Skroutz πάτησε το γκάζι και με όπλο την εξαιρετική του άμυνα, αλλά και τον ηγετικό Παυλίδη (7π. με 1 τρ.) πήρε το προβάδισμα στα χέρια του. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, σκοράροντας μόλις 5 πόντους με τους Caka (3π.) και Νταή (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-19.

Στην επανάληψη το Skroutz παρέμεινε ανώτερο οδηγώντας το ματς σε γρήγορο ρυθμό και σκοράροντας με συνέπεια, χάρη στους Μερεμέτη (6π.), Παπαδόπουλο (5π.), Βαρβιτσιώτη (2π.) και Πουλή (2π.). Οι Wizards υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, αλλά παρέμειναν σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους, με τον Καζά (4π.) να ξεχωρίζει σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-27.

Τα ρέστα τους για την ολική ανατροπή έπαιξαν οι Wizards στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Καζά να σεληνιάζεται σκοράροντας 10 πόντους και έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Αποστολόπουλο (3π.) και Νταή (2π.), οι Μάγοι έβαλαν πίεση στο Skroutz. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο (8π.) και Παυλίδη (3π.) σφράγισαν την παρθενική τους νίκη στη σεζόν.

Στο τέλος του αγώνα, το Skroutz είχε 13/55 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Winston Wizards είχαν 14/42 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Παυλίδης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 2/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Αποστολόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής 3, Σπυρόπουλος, Μπουρλάς, Μερεμέτης 10 (5ρ.), Παυλίδης 10 (14ρ., 2 τρ.), Βαρβιτσιώτης 4 (5ρ.), Ξένος 1 (4ρ.), Λεωνάκης 6 (9ρ.), Παπαδόπουλος 15 (4 ασί., 3 τρ.), Ρέντζος (4ρ.), Δούμας.

Winston Wizards (Νταής) : Καζάς 16 (6ρ., 1 τρ.), Αποστολόπουλος 8 (1), Νταής Π. 7 (6ρ., 1 τρ.), Κουφοκώστας 1 (4ρ.), Τσίκης 2, Τοσουνίδης 2 (8ρ.), Caka, Καπετάνος 2 (5ρ.), Φράγκος 2 (8ρ.).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα της αναμέτρησης και το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την φτάσουν στην πρώτη τους νίκη.