08/03/2023
SKG Bugs 32 7 10 15 - 64 -
Hoston Celtics 6 19 8 18 - 51 -

Σημαντική νίκη για την τριάδα πήραν οι SKG Bugs!

Οι SKG Bugs έκαναν ένα μαγικό πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας από νωρίς στο παιχνίδι με Τασιούλα και τον Παπαδόπουλο να συνεργάζονται άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Hoston Celtics δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων τους παρά τις προσπάθειες του Δώγου και έτσι βρέθηκαν πίσσω στο σκορ με 32-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν οι ρόλοι με τους Hoston Celtics να κάνουν ένα τρομερό comeback, με τον Καρκαλέτση και τον Γκουτζαμάνη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι SKG Bugs προσπάθησαν να κρατήσουν την μεγάλη διαφορά της πρώτης περιόδου με τα καλάθια του Βοσκάκη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους και είδαν στη λήξη του ημιχρόνου το σκορ να μένει στο 39-25.

Η αντεπίθεση των Hoston Celtics συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Καλαμάκη και τον Γεωργίου να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι SKG Bugs κράτησαν την συγκέντρωση τους και με όμορφη μεταφορά της μπάλας βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τασιούλα και του Μπούφου διαμορφώνοντας το 49-33.

Στην τέταρτη περίοδο οι Hoston Celtics προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να κυνηγήσουν ότι μπορούν από το παιχνίδι με τον Καρκαλέτση και τον Γκουτζαμάνη να έχουν βρεί ρυθμό, όμως οι SKG Bugs εκμεταλλεύτηκαν την μεγάλη εμφάνιση του ασταμάτητου Τασιούλα και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη με το τελικό 64-51.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Τασιούλας με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Hoston Celtics ξεχώρισε ο Βασίλης Γκουτζαμάνης με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

SKG Bugs: Χρήστογλου 3(1), Ξάνθος 2, Παπαδόπουλος 10, Τασιούλας 30(4), Βοσκάκης 13, Μπούφος 6, Δεληχρήστος.

Hoston Celtics: Καρκαλέτσης 17(2), Γεωργίου 6(2), Ντουνούσης, Δώγος 8, Γκουτζαμάνης 16, Καλαμάκης 4(1).

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των Hoston Celtics.