28/02/2023
Nutriclab BC 16 17 15 25 - 73 -
Άξονας BC 24 29 17 12 - 82 -

Σημαντική νίκη για τον ελλιπή Άξονα BC!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Άξονας BC και κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού από την πρώτη περίοδο. Ξεπέρασε γρήγορα το νωθρό ξεκίνημα του πρώτου δίλεπτου και με τον Κωστακίδη να είναι ασταμάτητος κοντά και μακριά από την ρακέτα πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι Nutriclab πήραν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τα καλάθια του Χουρδάκη και του Κουτσφετσούλη, όμως στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να προστατέψουν το καλάθι τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-24.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άξονας BC ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να κυριαρχίσει στο γήπεδο με τον Αντικατζίδη και τον Κυπριανίδη να αποτελούν μόνιμες απειλές για το αντίπαλο καλάθι. Οι Nutriclan προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Ιορδανίδη και του Βαχτσεβάνου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους και με αυτό τον τρόπο είδαν την διαφορά να φτάνει στο 33-53.

Οι Nutriclab έκαναν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιακωβίδη και τον  και τον Αποστολίδη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως ο Άξονας BC απάντησε άμεσα με τα καλάθια του Γκούμα και του Κωστακίδη και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 48-70.

Στην τέταρτη περίοδο η αντεπίθεση των Nutriclab συνεχίστηκε. Εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους και μείωσαν στο σκορ με τον Χουρδάκη και τον Ιορδανίδη να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Ο Άξονας BC κράτησε την συγκέντρωση του και με τα μεγάλα καλάθια του Κωστακίδη και του Αντικατζίδη κατάφερε να αντέξει στην πίεση των αντιπάλων του και να πάρει την νίκη με το τελικό 73-82.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους Nutriclab ξεχώρισε ο Φίλιππος Κουτσφετσούλης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Nutriclab: Κουτσφετσούλης 9, Χουρδάκης 12(2), Ιορδανίδης 12, Ιακωβίδης 10(1), Κίνης 3(1), Αρώνης 5, Αποστολίδης 7(1), Κατέρης 7, Ξυραφόπουλος 2, Βαχτσεβάνος 6.

Άξονας BC: Κωστακίδης 29(4), Γκάτζιος 3(1), Τζιβάνης, Αντικατζίδης 21(1), Κυπριανίδης 15(1), Γκούμας 12, Γουγουλάκης 2.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών και των δύο ομάδων πρόσφεραν θέαμα στους παρευρισκόμενους.