27/02/2024
Patras Chicken Nuggets 10 8 16 19 - 53 -
Runners and Gunners 7 13 14 12 - 46 -

Σημαντική νίκη για τους Chicken Nuggets

Πραγματοποιώντας καλύτερη εμφάνιση στο Β' ημίχρονο, οι Chicken Nuggets κέρδισαν το ντέρμπι των ουραγών, με αντίπαλο τους Runners and Gunners (53-46). Oι ''κοτομπουκιές'' δεινοπάθησαν απέναντι σε έναν θεωρητικά αδύναμο αντίπαλο, όμως στο φινάλε κατόρθωσαν να ελέγξουν την αναμέτρηση και τον ρυθμό, ώστε να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη, που αναπτερώνει τις λιγοστές ελπίδες τους για είσοδο στα Play Offs. Από την άλλη, οι ''κανονιέρηδες'' παρέμειναν στην τελευταία θέση, όμως μπορούν να κρατήσουν την σαφώς βελτιωμένη παρουσία τους στο παρκέ.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ έμεινε χαμηλά και στο παιχνίδι κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες. Οι Chicken Nuggets όμως κατάφεραν να πάνε στη διακοπή του ημιχρόνου με μια μικρή διαφορά 5 πόντων (26-21), κυρίως λόγω της καλής τους άμυνες, που περιόρισε τους Λάττα και Λαμάι, την ώρα που ο Γκαντολούδης δέσποζε για τους ''πορτοκαλί''

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Runners&Gunners μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να καλύψουν τη διαφορά και να φέρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία. Σε ένα ισορροπημένο τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη μέχρι το τέλος οι Chicken Nuggets είχαν τον τελευταίο λόγο καθώς κατάφεραν να κάνουν ένα τρομερό φινάλε στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα και να πάρουν τη νίκη με διαφορά 7 πόντων (53-46).