04/05/2023
Ball Don't Lie 17 12 12 14 - 55 -
Patras Havalakers 16 15 17 19 - 67 -

Σημαντική νίκη για τους Havalakers

Μία αναμέτρηση γεμάτη ένταση , ωραίο μπάσκετ και ευ αγωνίζεσθαι παρακολουθήσαμε το βράδυ της Πέμπτης στο Promitheas Park ανάμεσα στους Ball Don't Lie και τους Havalakers με τους δεύτερους να βγαίνουν νικητές και να παίρνουν σπίτι το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ (55-67).

Από την πρώτη περίοδο θα μπορούσε κανείς να καταλάβει πως πρόκειται για ένα κλασικό μπασκετικό ντέρμπι ανάμεσα σε παίκτες που ξέρουν καντάρια μπάσκετ. Βαγενάς και Σίψας πρωταγωνίστησαν για τις ομάδες τους σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με ορ (17-16).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με καυτό Μαγγιώρο που χλάτσωσε  δύο συνεχόμενα δύσκολα τρίποντα πήραν όχι μόνο το προβάδισμα στο σκορ με το κλείσιμο του ημιχρόνου (29-31) αλλά και το ψυχολογικό avantage που έκλεισαν την ανάπαυλα ως νικητές.

Στην επανάληψη ο Σίψας μπήκε με τέρμα τα γκάζια και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους αντιπαλους του.Η BDL βγάζανε όμορφες συνεργασίες αλλά είχαν ένα θέμα στο τελείωμα της φάσης και ετσι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με 7 πόντους πίσω στο σκορ (41-48).

Η τελευταία περίοδος δεν έκρυβε πολλές εκπλήξεις καθώς τα πράγματα συνέχισαν να είναι όπως ήταν. Οι BDL πήραν αρκετά σουτ 3 πόντων ιδιαίτερα με τον Μπέρτσο που δεν κατάφερε να βρει το χέρι του και έτσι δεν κατάφεραν να γυρίσουν το αρνητικό για αυτούς αποτέλεσμα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Σίψας που πέτυχε το double-double με 23 πόντους,11 ριμπάουντ καθώς μοίρασε και 4 ασίστ ενώ έκλεψε και 4 φορές την μπάλα σε μόλις 35;23 αγωνιστικού χρόνου.

Ball Don't Lie: Ανδρουτσόπουλος 8, Βαγενάς 13, Γασπαράτος 14, Μαθιουδάκης 4, Μπέρτσος 10, Χαριτωνίδης 6

Havalakers: Δριβίλας 5,Κολλιόπουλος 0, Μαγγιώρος 13, Παπαδόπουλος 22, Ροκανάς 0, Σίψας 23, Τζέλεπης 0, Χρυσανθόπουλος 4