02/03/2023
Phoenix Stars 14 20 8 13 - 55 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 15 10 6 16 - 47 -

Σημαντική νίκη για τους Phoenix Stars!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μονομαχίες βγήκαν οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Τοπαλίδη να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους Phoenix Stars με τον Μόκκα να μειώνει και να διαμορφώνει το 14-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Phoenix Stars ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κυριαρχίσουν στο παρκέ με τον Χασιώτη και τον Μόκκα να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο και δίνοντας με αυτόν τον τρόπο το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ βρήκαν λύσεις με τον Νταμπούδη και τον Τοπαλίδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 34-25.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην τρίτη περίοδο καθώς είχαμε πολλά λάθη και κακές επιλογές και από τις δύο ομάδες. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν αυτό τον ρυθμό και να μειώσουν την διαφορά με τον Παπαδημητρίου, όμως οι Phoenix Stars βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Μόκκα και του Δικμπασάνη διαμορφώνοντας το 42-31.

Οι Phoenix Stars συνέχισαν στην τελευταία περίοδο με τον ίδιο ρυθμό και με τον Χασιώτη και τον Μόκκα να συνεχίζουν την καλή απόδοση που είχαν σε όλο τον αγώνα άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και πήραν την νίκη με το τελικό 55-47. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια τουβ Νταμπούδη και του Τοπαλίδη όμως δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Χασιώτης με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους Seattle SuperΨΩΝΙΑ ξεχώρισε ο Γιώργος Τοπαλίδης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Phoenix Stars: Χασιώτης 12(2), Τσιλιπάκος 2, Μόκκας 16, Σαμούτης, Στρούζας, Νεραντζάκης 4, Δικμπασάνης 5(1).

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Ακριτόπουλος 13(1), Παπαδημητρίου 6, Ιωαννίδης, Νταμπούδης 8, Καρανικόλας 3, Τοπαλίδης 17.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Seattle SuperΨΩΝΙΑ.