05/10/2024
Jackals 11 21 20 10 - 62 -
Phoenix BC 13 13 9 20 - 55 -

Σημαντική νίκη οι Jackals

Δυνατό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Κύριο στόχος και των δυο ομάδων για το ξεκίνημα ήταν να πιέσουν όσο το δυνατόν το περισσότερο τον χειριστή της μπάλας. Η επιθετική συγκομιδή ήταν μικρή και για τις δύο ομάδες με την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 11-13.

Πολύ βελτιωμενη η εικόνα των Jackals στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η άμυνα με αλλαγές αποπροσανατολισε τους Phoenix και οδήγησε τους γηπεδουχους σε εύκολα καλάθια . Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 32-26.

Πολύ καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Jackals να χτυπάνε κάθε miss match που βρήκαν και με σωστή επιθετική λειτουργία βρήκαν ελεύθερα σουτ τα οποία τα έβαλαν και κατάφεραν να ξεμακρυνουν απο τους αντιπάλους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την διαφορά να εκτοξεύεται στους +17(52-35)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενουμενοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και να μπουν ξανά στην διεκδικηση του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά οι Jackals κράτησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν με το ροζ φύλλο αγώνος από την Respect Arena.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Φώτης Σιωτας που σημείωσε 11 πόντους

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γιαννακιδης που τελείωσε τον αγώνα με double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ

Jackals:Βουλγαρης 8,Καρακολιος 5(1),Μηνασίδης 1,Μπουλγουράνος 10,Σιωτας 11,Τάσκας 15(3),Τσίπας 1,Φιλιππίδης 10(1),Χουρδάκης 1

Phoenix Bc:Ανανιαδης, Γαλάνης 4,Γιαννακίδης 14(1),Δημητρίου 7,Κουλικας 2,Παπαβασιλειου 4,Πολυνοπουλος, Τσαπάρας 24(5)