15/03/2024
Elitήριοι by pinguin.gr 18 15 22 15 - 70 -
Sepolia Sharks 20 18 8 7 - 52 -

Πολύ σημαντική νίκη  για τους Elitήριους!

Ιδιαίτερα σημαντική νίκη ήταν η χθεσινή για τους Ελιτήριους στην προσπάθεια που κάνουν για τα φετινά playoffs , καθώς επιβλήθηκαν με 70-52 των Sepolia Sharks , στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Winter Evolution League.

Το παιχνίδι άρχισε καλύτερα για τους Ελιτήριους που με όπλο την καλή άμυνα αλλά και τον Αλέξανδρο Ζελμάνοβιτς πήραν κεφάλι στο σκορ με 10-6. Οι Sharks απάντησαν με 7-0 σερί για το 10-13 κυκλοφορώντας ωραία την μπάλα στην επίθεση. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε στο 18-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το intensity του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα , με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι με τους Ελιτήριους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων περίπου 2:56 πριν την ανάπαυλα. Οι Sepolia Sharks όμως αντέδρασαν , κάνοντας ένα σερί 0-8 για το 33-38 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου , οι Ελιτήριοι μπήκαν πιο αποφασιστικά για την νίκη και με όπλο τους Βασίλη Ποστόλλι ,Αλέξανδρο Ζελμάνοβιτς και Λευτέρη Λαμπρόπουλο πήραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της αναμέτρησης(51-40).Η τρίτη περίοδος δεν ήταν καλό διάστημα για τους Sepolia Sharks που μπήκαν στην τελευταία περίοδο όντας πίσω με 10 πόντους(55-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο , οι Sepolia Sharks προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τους Μακαρίτη , Σελεμενάκη και Μπαρτσώκα να παλεύουν , έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι περίπου τα μισά του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως , οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές , πάτησαν το πόδι στο γκάζι και πήραν μια διαφορά ασφαλείας την οποία συντήρησαν μέχρι το τέλος για να έρθει εν τελει η νίκη με το 70-52 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασίλης Ποστόλλι με 14 πόντους , 17 ριμπάουντ και 5 ασιστ ενώ πολυτιμότερος των Sharks ήταν ο Λέσκος με 6 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Ελιτήριοι(Κωνσταντινάκος):Γιάτσε,Ζελμάνοβιτς 22,Κωνσταντινάκος 6, Λαμπρόπουλος 16,Μπαϊράμι,Μπέσιος 2,Ξενόφος ,Πανοσκάλτσης 8 ,Παρασκευόπουλος 2,Ποστόλλι 14

Sepolia Sharks(Κορμανός): Κορμανός 7,Κυργιόπουλος 5,Λέσκος 6,Μακαρίτης 10,Μπαρτσώκας 5,Μπόνης 3,Σελεμενάκης Σ. 8,Σελεμενάκης Δ. 8

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Ελιτήριων στο δεύτερο ημίχρονο για την νίκη.