13/01/2023
Brazzers 15 10 12 15 - 52 -
ThunderDogs 3 12 11 9 - 35 -

Σημαντικό βήμα παραμονής για τους Brazzers!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Brazzers υποδέχθηκαν τους ThunderDogs για το αναβληθέν ματς της 11ης αγωνιστικής της μεγάλης κατηγορίας. Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας οι Brazzers παρουσιάστηκαν σαφώς πιο έτοιμοι και πήραν σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο με 52-35. Η αγωνιστική απραξία ενός ολόκληρου μήνα επηρέασε την ομάδα του Θάνου Παπαγεωργίου που γνώρισε την 8η φετινή ήττα στην Elite League. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μια ομάδα παρουσιάστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτή ήταν οι Brazzers. Μπάρμπας (6π.), Γιοβάνης (4π.), Δαρδαμάνης (3π.) και Κούρογλου (2π.) έβαλαν σε θέση οδηγού την ομάδα τους, ενώ την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με εξαίρεση τους 3 πόντους του Δημακαρέα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-3.

Φτωχό παραγωγικό και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ThunderDogs να παρουσιάζονται βελτιωμένοι όμως. Σεφέρης (7π.), Σέργης (3π.) και Γιακιντζής (2π.) σκόραραν για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Γιοβάνη (5π.), Αμπάζογλου (3π.) και Σαμπάνη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-15.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Οι Brazzers χωρίς να ενθουσιάζουν συνέχισαν να έχουν το πρώτο λόγο για τη νίκη, διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα χάρη στους Δαρδαμάνη (5π.), Κούρογλου (3π.), Αμπάζογλου (2π.) και Σαμπάνη (2π.). Από πλευράς ThunderDogs ο Πέππας (8π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα για την ομάδα του Παπαγεωργίου, η οποία ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο από το -11. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-26.

Οι Brazzers διαχειρίστηκαν χωρίς προβλήματα την κατάσταση στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας με 15-9 στο επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου και παίρνοντας τη νίκη χωρίς δράματα. Μόλις 9 πόντους σκόραραν οι ThunderDogs που θέλουν γρήγορα να ξεχάσουν το παιχνίδι αυτό, καθώς σημείωσαν αρνητικό ρεκόρ στην επίθεσή τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brazzers είχαν 17/46 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι ThunderDogs είχαν 12/33 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 5/18 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Γιοβάνης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σεφέρης με 10 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Brazzers (Μπάρμπας) : Αμπάζογλου 7, Βαρθολομαίος, Γιοβάνης 8 (1), Δαρδαμάνης 8 (1), Κούρογλου 12, Μπάρμπας 6 (2), Σαμπάνης 8.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου) : Γιακιντζής 5 (1), Δημακαρέας 4, Πέππας 11, Πρισιμιτζάκης, Σέργης 3 (1), Σαραντάκος 2, Σεφέρης 10, Τσιρίγκας.

Τι μας άρεσε : Κάποιες ωραίες συνεργασίες που προσέφεραν οι δύο ομάδες.