11/12/2022
Agrinio Tutors 8 8 11 18 - 45 -
San Agrinio Engineers 12 18 17 14 - 61 -

Συνέχισαν με νίκη οι San Agrinio Engineers

Την 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι San Agrinio Engineers με το 61 - 45 επί των Agrinio Tutors.Οι Engineers κατάφεραν με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και ευστοχία στα σουτ 3 πόντων να πάρουν μια ακόμη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα των Agrinio Tutors.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται μουδιασμένες και να μην μπορούν να σκοράρουν εύκολα. Ο Γιώργος Τασόπουλος και η παρέα του ωστόσο κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 12 - 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Engineers πάτησαν γκάζι έτρεξαν σερί 8 - 0 φτάνοντας σε διψήφια διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +14.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 24 πόντους και στο 30ο λεπτό προηγήθηκαν με 20.

Η τελευταία περίοδος κύλησε  στο ίδιο μοτίβο και οι λύσεις που βρήκαν οι Tutors με τον Καραμπέτσο κυρίως κοντά στο καλάθι αλλά και τον Στραβοδήμο απλά μείωσαν την τελική διαφορά στους 16 πόντους.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού και των Engineers ήταν ο «συνήθης ύποπτος» Γιώργος Τασόπουλος με 21 πόντους, ακολουθούμενος από τον επίσης σταθερά καλό φέτος Νικήτα Παπαγαλάνη με 16. Την παράσταση ωστόσο και τον τίτλο του Betsson Mvp έκλεψε ο Παναγιώτης Πρέζας με 8 πόντους και 18 ριμπάουντ! Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Στραβοδήμος με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά και οι Καραμπέτσος και Καστανάς με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

AGRINIO TUTORS (Κώστας Καρέτσος): Καστανάς 10(2), Καρέτσος 5(1), Αθανίτης 1, Γιαννοκώστας, Καραμπέτσος 13, Τζαγκαράκης 2, Στραβοδήμος 11(1), Βαρδουλάκης, Μουρκούσης 3(1).

SAN AGRINIO ENGINEERS: Παπαγαλάνης 16(1), Καταγής 9(3), Γιολδάσης, Κολτσίδας 4, Τασόπουλος 21(1), Πρέζας 8, Κοτρώτσος 3(1).

Τι μας άρεσε. Οι San Agrinio Engineers παρά την απουσία του Νίκου Τάγκα επιβεβαίωσαν ότι φέτος μπορούν να βρεθούν ψηλά στο πρωτάθλημα.

Τι δε μας άρεσε. Οι Tutors παρουσιάστηκαν ξανά με αρκετές ελλείψεις και αυτό τους έκανε μονοδιάστατους στο παιχνίδι τους.