09/03/2023
Falcons 8 8 14 11 - 41 -
BEERWAUKEE BUCKS 15 14 19 17 - 65 -

Συνέχισαν το σερί τους οι Beerwaukee Bucks

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Beerwaukee Bucks πήραν ακόμα μια νίκη απέναντι στους Touvlakers (41-65) και συνεχίζουν να βρίσκονται στα υψηλά στρώματα της Development League, με το βλέμμα τους στα Play Offs. Από την άλλη, οι Touvlakers κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί και εξακολουθούν να έχουν μόλις μία νίκη φέτος.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Bucks κατόρθωσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο ματς, έχοντας σαν όπλο την πολύ καλή τους άμυνα και την αστοχία των Touvlakers. Παράλληλα, ο Μπούμπαλης ήταν ο κινητήριος μοχλός των «ελαφιών» και με αυτόν...σημαιοφόρο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (8-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ένα παιχνίδι...καρμπόν με το πρώτο. Οι Bucks εξακολούθησαν να πατούν πολύ καλύτερα στο παρκέ, σε αντίθεση με τους Touvlakers που αδυνατούσαν να βρουν επιθετικές λύσεις, με μοναδικό τους διακριθέντα τον Κοτσώνη και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τους Bucks στο +13 (16-29).

Στην επανάληψη, τη σκυτάλη πήρε ο Ανδρέας Καραβίδας εκτελεστικά, με τον γκαρντ των «ελαφιών» να πετυχαίνει συνεχόμενα τρίποντα, βάζοντας έτσι την δική του σφραγίδα στην εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας του. Με επιμέρους σκορ 14-19, το Γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-48, με τα «ελάφια» να καθαρίζουν από νωρίς το παιχνίδι.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τους Beerwuakee Bucks να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να φτάνουν με άνεση στο τελικό 41-65.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Περικλής Μπούμπαλης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα. Στον αντίποδα εξαιρετικός ήταν ο Αρίστος Φώτου, με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Touvlakers: Γιαννακόπουλος 4, Ζυγομαλάς, Θεοδωρακόπουλος, Ιωάννου 19, Κοτσώνης 8, Κωστούλας 3, Μπουχάγιερ 2, Φίλιας, Φώτου 5

Beerwaukee Bucks: Γκάβρανιτζ 8, Καραβίδας 15, Καρπέτας 2, Κριθής 2, Μπούμπαλης 18, Μπούρδος 6, Παλαιοθόδωρος 4, Πετρίτσης 12, Τσάφος