21/11/2022
ΔΣΑ 13 10 6 11 - 40 -
Emporio Armani 16 18 8 13 - 55 -

Συνέχισε με νίκη η Emporio Armani

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Emporio Armani επικρατώντας με 55 - 40 του ΔΣΑ.

Η ομάδα του Νίκου Σβίγγου είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πανηγύρισε τη νίκη.
Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 10 - 0 για να προηγηθούν με 16 - 4, όμως ο ΔΣΑ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 9 - 0 μειώνοντας στους 3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΔΣΑ πλησίασε στον πόντο, αλλά οι παίκτες της Emporio Armani ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο ημίχρονο τη διαφορά στους 11 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και το επι μέρους 6 - 8 έφερε την Emporio Armani στο +13.

Στην τελευταία περίοδο ο ΔΣΑ μείωσε στους 9, η Emporio Armani έτρεξε σερί 13 - 2 και έστειλε τη διαφορά στους 20 και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο φινάλε στο τελικό 40 - 55.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Νίκος Σβίγγος και Γιάννης Τασιούλης με 12 πόντους, ενώ MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κοκοτός που είχε 2 πόντους, αλλά μάζεψε 9 ριμπάουντ, είχε 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για το ΔΣΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Γκρίζης με 11 πόντους και ακολούθησε ο Πέτρος Μπέλλας με 10.

Τι μας άρεσε. Η Armani παρά τις απουσίες βρήκε λύσεις και διατήρησε το απόλυτο των νικών.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ δε μπόρεσε να διεκδικήσει πολλά από το παιχνίδι, καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε τα κενά διαστήματα που είχαν οι φιλοξενούμενοι.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ρόμπολας 8(1), Μπέλλας 10(1), Παπαδημητρίου, Κυριλής 2, Γουργουλέτης, Γρομητσάρης, Ράπτης, Γκρίζης 11, Στουραΐτης 1, Τζωρτζόπουλος 1, Ψάρρης 2, Καββαδίας 5(1).

EMPORIO ARMANI (Νίκος Σβίγγος): Σβίγγος 12(2), Κοργιαλός 6, Παπαδάκης, Πατούλας, Τασιούλης 12(4), Αγγέλης 7, Καραγιάννης, Κοκοτός 2, Δάρλας 8, Τρίκας, Κατερινόπουλος 3, Μπαλωμένος 5(1).