27/03/2022
Emporio Armani 26 3 17 11 - 57 -
Akarnania Warriors 14 10 4 14 - 42 -

Συνεχίζει ακάθεκτη η Emporio Armani!

Την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα πέτυχε η Emporio Armani επικρατώντας με 57 – 42 της ομάδας της Διεύθυνσης Αστυνομίας Ακαρνανίας. Οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι αντίπαλοί τους πλησίασαν στο σκορ, όμως στη συνέχεια πάτησαν γκάζι φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Emporio Armani μπήκε “ζεστή”, πήρε μικρή διαφορά και στη συνέχεια με “όπλο” την ευστοχία έξω από τα 6,75 πήρε διψήφιο προβάδισμα κλείνοντας την περίοδο με το +12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 κυρίως χάρη στις λύσεις που έδωσε ο Βαγγέλης Τακτικός.

Η Emporio Armani μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, έκλεισε διαδρόμους, οδήγησε τους αντιπάλους σε λάθη και με επιμέρους 17 – 4 ανέβασε τη διαφορά στους 18.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι με σερί 9 – 2 έστειλαν τη διαφορά στους 25 και κάπου εκεί έριξαν στροφές και η Δ.Α. Ακαρνανίας μάζεψε τις τιμές του προβαδίσματος της αντιπάλου της, με το σκορ να κλείνει στο +15 για την Emporio Armani.

Ο Νίκος Τσιαμάκης με 15 πόντους και ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές, όμως ο Θωμάς Αγγέλης ήταν ο  Betsson MVP της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για τη Δ.Α. Ακαρνανίας ήταν ο Βαγγέλης Τακτικός με 12 πόντους.

EMPORIO ARMANI: Τσιαμάκης 15(3), Σταυρόπουλος 10(2), Σβίγγος 5(1), Στεφανάτος 6, Αγγέλης Θ. 9(1), Πατούλας, Καραγιάννης 5(1), Δάρλας 7(1), Τασιούλης.
Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ: Τσάσσης 6, Χαλκιάς 5(1), Δρακούσης 8(1), Χριστογιάννης 4, Γεώργας 3, Μαυραγάνης, Κωτσής, Αγγέλης Απ. 4, Τακτικός 12.

Τι μας άρεσε. Οι νικητές έκαναν μία ακόμα πειστική εμφάνιση και έδειξαν πολύ δυνατοί όταν αποφάσισαν να ανεβάσουν στροφές.
Τι δε μας άρεσε. Τα πολλά λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο και η νευρικότητα που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο συγκεκριμένο διάστημα