19/12/2022
Hood BC 21 23 11 16 - 71 -
The Jokers 18 11 2 15 - 56 -

Συνεχίζει ακάθεκτη η αρμάδα του Πατσάκα!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για τη 8η αγωνιστική της Master η Hood πέτυχε τη 5η νίκη στη λίγκα, καθώς επιβλήθηκε των Jokers με σκορ 71-56.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Θοδωρή Ζέγγο με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Σπύρος Κωστελέτος είχε 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πάμε λοιπόν να δούμε τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτή τον σπουδαίο αγώνα.

Η πρώτη στροφή της αναμέτρηση ήταν η μόνη κατά την οποία οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 21-18. Ο Ζέγγος σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 13 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σαρρής με 5 . Στον αντίποδα ο Πανόπουλος με ποσοστά ευστοχίας εντός παιδειάς άνω του 60% αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι Jokers έμειναν σε απόσταση τριών πόντων έναντι των αντιπάλων τους στο διάστημα αυτό.

Στη συνέχεια οι παίκτες του coach Πατσάκα παρουσίασαν σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό το Athens Sports Hall το γνωστό ελκυστικό μπάσκετ που τους χαρακτηρίζει, καθώς κατάφεραν να κερδίσουν τη δεύτερη περίοδο με το υπέρ τους επιμέρους 23-11. Ο Ζέγγος(12π) συνέχισε να ξεδιπλώνει απλόχερα όλες τις πτυχές του αστείρευτου επιθετικού ταλέντου και συνεπικουρούμενος  από τους Θεοδώρου(6π) και Σιφναίο(5π), κατάφεραν να οδηγήσουν την Hood στο τέλος του ημιχρόνου σε θέση ισχύος με σκορ 44-29. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Πουγκακιώτης ήταν ο μοναδικός διασωθέντας στο διάστημα αυτό με 6 πόντους στο παλμαρέ του .

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να ανεβάσουν την ένταση του στην άμυνα και εν τελεί το πέτυχαν, αφού κατόρθωσαν να περιορίσουν τους Jokers σε 10 αγωνιστικά λεπτά στους δύο μόλις πόντους. Ο Λαύκας σε 7:07 πέτυχε 4 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ έκλεισε την εξαιρετική του εμφάνιση με 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, αποτελώντας τον κυριότερο λόγο για το αμυντικό κατόρθωμα της Hood στο διάστημα αυτό. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 55-31 υπέρ των γηπεδούχων.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από την κόρνα λέξης της γραμματέας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μία σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με σκορ 71-56.

Η Hood είχε 20/52 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 1/2 βολές, 48 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/37 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 1/6 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα και 16 λάθη.

Hood(Πατσάκας): Milicevic 6, Ζέγγος 27, Θεόδωρου 12, Λαύκας 4, Μπέσιος 2, Πρωτόγερος 1, Σαρρής 5, Σιφναίος 10, Στεφόπουλος 4.

The Jokers(Φιλιππάκος): Αγγελάκης, Απτόσογλου, Καραγιαννίδης 5, Κηρύκος 14, Κωστελέτος 11, Πάτσης, Πανόπουλος 11, Πουγκακιώτης 13, Τζιτζογλάκης 0, Φιλιππάκος 2.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Ζέγγου και Λαύκα, αλλά και η άμυνα της Hood στο τρίτο δεκάλεπτο!