Cosa Nostra 14 19 23 18 - 74 -
Baca Juniors BC 12 11 17 8 - 48 -

Συνεχίζει ακάθεκτη η Cosa Nostra!

Τέσσερις έκανε τις νίκες της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Development League η Cosa Nostra καθώς επικράτησε της Baca Juniors στο Μαζαράκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Η Cosa Nostra ήταν ένα... κλικ καλύτερη και με καλάθια των Μπρούστα και Ρε προηγήθηκε με 14-12. Για τους φιλοξενούμενους οι Κατσιάδας, Τσαμποδήμος και Γαργαλάκος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Η Baca παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον Τσαμποδήμο και εξαιρετική άμυνα οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν στο 15' με 18-21, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πάρουν time out για να... ανασυνταχθούν. Το time out φαίνεται πως απέδωσε καρπούς, καθώς με τρίποντο του Γονιδάκη, έμμεσο τρίποντο του Τζαχρήστα και δίποντα των Ρε και Μπρούστα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 15-2 και "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (33-23).

Με ανεβασμένη την ψυχολογία από το πρώτο ημίχρονο και με τρομερή παρουσία των Κάκιου και Μπρούστα τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, η Cosa Nostra όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα της, αλλά το διεύρυνε κιόλας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-40), κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Τσαμποδήμου και στο μακρινό σουτ των Κατσιάδα και Μπίζου, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους.

Με καλάθια του Βουλιώτη και του Μπαρμπάκη η Baca έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι. Έτσι, με το γνωστό δίδυμο Κάκιου - Μπρούστα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 18-8 και έφτασε εύκολα στη νίκη με 74-48.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Μπρούστας με 16 πόντους (7/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/49 δίποντα (51%), 5/22 τρίποντα (24%) και 9/16 βολές (56%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/42 δίποντα (32%), 6/19 δίποντα (32%) και 4/7 βολές (57%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Γονιδάκης 15 (5), Ζυγοναλάς 3, Κάκιος 15, Κουτσουριδάκης 4, Μπρούστας 16, Ρες 15, Τζαχρήστας 4, Χατζησυμεωνίδης 2

Baca Juniors (Γαργαλάκος): Βουλιώτης 2, Γαργαλάκος7, Γρίβας 3 (1), Δενδρινός 5, Κατσιάδας 8 (2), Μπαρμπάκης 3 (1), Μπίζος 7 (1), Τσαμποδήμος 13 (1), Φουντούκας

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η πολυφωνία στην επίθεση της Cosa Nostra.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας της Baca τόσο σε δίποντα όσο και σε τρίποντα.