09/12/2023
Intercity BC 7 10 23 18 - 58 -
Singular Logic 6 10 9 6 - 31 -

Συνεχίζει ακάθεκτη η Intercity!

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της έδωσε το βράδυ του Σαββάτου 9 Δεκεμβρίου η Intercity που ξεπέρασε το εμπόδιο της Singular Logic με 58-31. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και έτσι πανηγύρισαν την 6η συνεχόμενη νίκη τους στην Development League (10-3). Η Singular Logic από την πλευρά της δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση έπειτα από την ήττα της προηγούμενη αγωνιστικής και πλέον το ρεκόρ της βρίσκεται στο 8-5.

Πιο αναλυτικά, το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό για τις δύο ομάδες. Μόλις 13 πόντοι μπήκαν συνολικά, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το πρώτο τους καλάθι σχεδόν έπειτα από 7 λεπτά παιχνιδιού (5-2). Ο Σταυρόπουλος κράτησε την Intercity μπροστά στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-6.

Με ένα μικρό σερί τους στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στην ισοπαλία (14-14), αλλά Νικολάου και Αργυριάδης κράτησαν το «τιμόνι» στα… χέρια των γηπεδούχων (17-14). Ο Καραχάλιος «μίλησε» τελευταίος πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και διαμόρφωσε το 17-16.

Η Intercity επέστρεψε δυναμικά από τη διακοπή και δεν άργησε να φτάσει στο +10(29-19). Σταματόπουλος και Συρνιώτης ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, ενώ από την άλλη η Singular Logic έμοιαζε κολλημένη επιθετικά, με τους Καραχάλιο, Καραφώτη και Ιγκνιάτοβιτς να είναι οι μόνοι που έβρισκαν πόντους. Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 40-25.

Το παιχνίδι είχε φτάσει στο σημείο που ήθελαν οι γηπεδούχοι, που απλά έπρεπε να διαχειριστούν το τελευταίο δεκάλεπτο ώστε να φτάσουν και επίσημα στη νίκη. Νικολάου, Συρνιώτης και Σταματόπουλος κράτησαν σε ένα σταθερά καλό επίπεδο την επίθεση, ενώ και ο Στρίκος έδωσε λύσεις για να φτάσουμε στο τελικό 58-31.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Σταματόπουλος με 14 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από την Singular Logic ξεχώρισε ο Γιώργος Καραχάλιος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Η Intercity είχε 15/44 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 13/21 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Η Singular Logic τελείωσε το ματς με 14/43 δίποντα, 0/20 τρίποντα, 3/10 βολές, 44 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Επίσης είχαν 5 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Intercity (Νικολάου): Αργυριάδης 5(3ρ.), Μπόζας 3(8ρ.), Νικολάου 12(10ρ.), Σπαής 6(4ρ.), Σταματόπουλος 14(7ρ.), Σταυρόπουλος 2(2ρ.), Στρίκος 7(6ρ.), Συρνιώτης 9(1ρ.)

Singular Logic (Βεργόγιαννης): Αναστασόπουλος, Αράπογλου 4(3ρ.), Ιγκνιάτοβιτς 4(5ρ.), Καραφώτης 4(6ρ.), Καραχάλιος 15(10ρ.), Μπόσκος 4(3ρ.), Παλιοκώστας, Σακογιάννης

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο της Intercity!