22/01/2023
RBD Gipsy Blinders 12 19 15 19 - 65 -
Colombians BC 18 10 28 24 - 80 -

Συνεχίζει ακάθεκτο το «τρένο» των Colombians!

Ποιά ομάδα θα καταφέρει άραγε να σταματήσει τους Colombians; Αυτή είναι η απορία που υπάρχει μετά το πέρας κάθε αγωνιστικής. Έτσι και τώρα. Το βράδυ της Κυριακής μπορεί οι «Κολομβιανοί» να δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Gipsy Blinders, ωστόσο αντέδρασαν με ψυχραιμία στα καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού, είχαν τον Κιούκη ξανά σε… κέφια και έτσι έφτασαν στην 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα (11-0). Οι Gipsy Blinders είδαν να μπαίνει τέλος στο σερί των νικηφόρων αποτελεσμάτων και έτσι έπεσαν στο 5-7.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν κοντά στο σκορ. Ο Πασχαλάκης έδινε λύσεις στην αντίπαλη ρακέτα για τους Gipsy Blinders, με τους Κιούκη και Γιαννακόπουλο να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους για το 8-12. Στη συνέχεια ο Κιούκης έδειξε κάποια στοιχεία της κλάσης του και με 6 σερί δικούς του πόντους οι Colombians βρέθηκαν να προηγούνται 12-18, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Προκοπίου ξεκίνησε «ζεστά» το δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο δικά του τρίποντα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στο 18-18. Οι Colombians εξακολουθούσαν να παίρνουν το προβάδισμα κάθε φορά που πλησίαζαν ή ισοφάριζαν οι αντίπαλοι τους, καθώς Τακίδης και Γιαννακόπουλος ήταν εκείνοι που έβγαζαν αντίδραση. Οι Gipsy Blinders κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τον Πολίτη, ενώ έφτασαν και στο +4 (29-25), έπειτα από την τρίποντη εκτέλεση του Προκοπίου. Ο Γιαννακόπουλος με δικό του τρίποντο έγραψε το 29-28, ενώ το σκορ της δεύτερης περιόδου διαμόρφωσε ο Πασχαλάκης που έκανε το 31-28.

Στη τρίτη περίοδο,οι φιλοξενούμενοι είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν στο +7 (35-28), με τον Πασχαλάκη να αποτελεί πρόβλημα για την άμυνα των Colombians. Κιούκης και Γιαννακόπουλος έφεραν το σκορ στο 37-34, ώστε λίγο αργότερα ο Τακίδης να «πυροβολίσει» από το τρίποντο και να ισοφαρίσει σε 37-37. Ο Πολίτης έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, όμως το τρίποντο του Βελέντζα έγραψε το 39-40 υπέρ των Colombians, που από το σημείο εκείνο και έπειτα δεν… κοίταξαν πίσω. Ο Κιούκης δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι και με συμπαραστάτη τον Γιαννακόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο +10 (46-46), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με buzzer beater τρίποντο του Κιούκη.

Οι Gipsy Blinders δεν έβρισκαν λύση για να περιορίσουν επιθετικά τον Κιούκη και τον Γιαννακόπουλο, ενώ Ρετουνιώτης και Καλαβρουζιώτης ήρθαν για να βάλουν το… λιθαράκι τους στο ματς. Οι Colombians είχαν χτίσει πλέον μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και με την ενέργεια να παραμένει σε υψηλά στάνταρ μέχρι το τέλος, «καθάρισαν» το παιχνίδι. Έτσι πήραν το 11ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα με το σκορ να γράφει 65-80.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κιούκης με 36 πόντους, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι Gipsy Blinders είχαν 20/39 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 13/26 βολές και 40 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 23 λάθη και 2 μπλοκ. Από την μεριά τους οι Colombians είχαν 27/52 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 5/18 βολές, 37 ριμπάουντ, όπως και 7 ασίστ, 14 κλεψίματα και 15 λάθη.

Gipsy Blinders (Μπερζελέας): Γεωργούλας 4(7ρ.), Λαρίσης 6(3ρ.), Μπερζελέας 3(1ρ.), Πασχαλάκης 18(12ρ.), Πολίτης 22(11ρ.), Προκοπίου 12(6ρ.)

Colombians (Ρετουνιώτης): Ανδρικόπουλος, Βελέντζας 3(5ρ.), Γιαννακόπουλος 23(3ρ.), Διαμαντόπουλος 2, Καλαβρουζιώτης 2(3ρ.), Καπουράνης, Κιούκης 36(10ρ.), Κλεφτόγιαννης, Ρετουνιώτης 3(4ρ.), Τακίδης 9(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Κιούκη και η ενέργεια που έβγαλαν σε ακόμα ένα ματς οι Colombians.