23/02/2023
Aballiers 10 11 8 13 - 42 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 11 21 16 - 61 -

Συνεχίζει άνετα πρωτοπόρος ο Αρισταίος!

Aballiers και Αρισταίος συναντήθηκαν το βράδυ της Πέμπτης 23 Φεβρουαρίου, σε μία δυνατή μάχη της Development League. Ο Αρισταίος ήταν ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και έφτασε στην επικράτηση με 42-61, με τη νίκη αυτή να τον εδραιώνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 17-2. Οι 2οι Aballiers από την άλλη, είδαν να μπαίνει τέλος στο μεγάλο νικηφόρο σερί τους και πλέον υποχώρησαν στο 14-4.

Το προβάδισμα με 2-11 στο ξεκίνημα του ματς έδειξε τις διαθέσεις του Αρισταίου. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα, ωστόσο οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά-σιγά να βρίσκουν και εκείνοι το ρυθμό τους. Έτσι Τσαμπαλής και Σωτήρης Θάνος συνέβαλαν ώστε το τέλος της πρώτης περιόδου να βρει κοντά τις δύο ομάδες, με το σκορ στο 10-13.

Οι Aballiers παρέμειναν σε απόσταση «αναπνοής» στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Γραμματικό να γράφει το 18-17. Ο Γιώργος Παούρης αντέδρασε για το 18-19, όμως με τρίποντη εκτέλεση του Σωτήρη Θάνου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 21-19. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει πίσω από τα 6,75 και έτσι ο Αρισταίος πήρε ξανά τα ηνία (21-22), με τον Μήτσικα λίγο αργότερα να διαμορφώνει το 21-24.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και παρουσίασαν πολύ καλή εικόνα. Η άμυνά τους δεν άφησε περιθώρια στους Aballiers να βρουν εύκολα καλάθια, ενώ επιθετικά έκαναν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο στο παιχνίδι. Το +10 δεν άργησε να έρθει, με τον Gjini να κάνει το 21-31 και από εκείνο το σημείο και έπειτα η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Αρισταίο στο +16 με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 29-45.

Οι Aballiers βλέποντας το σκορ να ξεφεύγει, αλλά και τον Αρισταίο να μην ρίχνει ταχύτητα, δεν ήλπιζαν πλέον σε πολλά. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν την διαφορά να πέσει κάτω από τους 18 πόντους και όσο κυλούσαν τα λεπτά ξέραμε τον νικητή, αλλά έπρεπε να μάθουμε το τελικό σκορ. Η κόρνα της λήξης, λοιπόν, βρήκε τον Αρισταίο να πανηγυρίζει με το τελικό σκορ να γράφει 42-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Παούρης ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, έκανε 2 κλεψίματα και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους εκείνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Ανέστης Γραμματικός με 18 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ.

Οι Aballiers είχαν 9/35 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 34 ριμπάουντ, όπως και 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη και 7 μπλοκ. Ο Αρισταίος μέτρησε 15/42 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 4/6 βολές, 54 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Παράλληλα είχαν 12 κλεψίματα, 18 λάθη και 5 μπλοκ.

Aballiers (Παγάνος): Σ. Θάνος 8(6ρ.), Παγάνος 2(1ρ.), Τσαμπαλής 7(7ρ.), Ν. Θάνος 3(2ρ.), Μιτουλάκης, Γραμματικός 18(6ρ.), Βερνίκος 4(7ρ.), Λιακόπουλος, Μανώλης

Αρισταίος (Δεμένεγας): Μπερκέτης, Ρουσουνέλος, Gjini 13(10ρ.), Τούντας 6(6ρ.), Γ. Παούρης 23(4ρ.), Φιλιππόπουλος 12(3ρ.), Μήτσικας 3(8ρ.), Δεμέναγας, Β. Παούρης 4(16ρ.), Ψημίτης

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο του Αρισταίου.