22/06/2023
Circle BC 13 21 10 11 - 55 -
Deportivo Faliro 13 26 12 17 - 68 -

Συνεχίζει με στόχο τη κούπα η Deportivo Faliro!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Master Summer League, η Deportivo Faliro έκανε το 2-0 στη σειρά, καθώς επικράτησε της αξιόμαχης Circle με σκορ 55-68! Η αρμάδα Μαρινάκη τα βρήκε σκούρα για τρία δεκάλεπτα, αλλά χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του φοβερού και τρομερού Ανέστη Κριεκούκη, κατάφερε να σφραγίσει το εισιτήριο που οδηγεί στην επόμενη φάση.

Η Deportivo περιμένει τον νικητή της σειράς Aguanile-Black Dragons για να μάθει τον επόμενο αντίπαλο της. Οι ‘’μωβ’’ από τη πλευρά τους, όπως και στο παιχνίδι με τους Drew, ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, υπήρξαν στιγμές που κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο τους και αν κρατήσουν αυτές τις εμφανίσεις ως οδηγό, τότε μας περιμένουν πολύ όμορφα πράγματα στο μέλλον. Στα αξιοσημείωτα, η παρουσία των φίλων της Circle στο κλειστό της Basketaki Arena, γεγονός που έδωσε ένα πολύ όμορφο χρώμα στην αναμέτρηση! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτόν τον αγώνα!

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι θέλησαν να περάσουν το μήνυμα προς τον αντίπαλο τους, ότι αν ήθελαν να ξεπεράσουν τον σκόπελο τους, θα έπρεπε να καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια. Ο Κριεκούκης με τρία εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του, ενώ 7 είχε ο Χατζηγιανίδης από τη πλευρά της Circle. Το δεκάλεπτο τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 13-13.

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν το πλέον ποιοτικό, καθώς τον κέρδισε η Deportivo με το επιμέρους με το επιμέρους 21-26. Ο Κριεκούκης(12π-3τρ) συνέχισε το πάρτι έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ τον ακολούθησε ο Τσάβαλος με 7 πόντους στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, ο Καλούδης(8π) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, στέλνοντας μήνυμα ότι αξίζει περισσότερα λεπτά συμμετοχής! Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 34-39.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο  παρκέ με σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει έναντι των αντιπάλων τους, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 44-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στη πίεση, κράτησαν τη διαφορά και έφτασαν δίκαια στη δεύτερη πολυπόθητη νίκη με σκορ 55-68!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Ανέστης Κριεκούκης με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Χατζηγιαννίδης  είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Η Deportivo Faliro είχαν 12/24 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 11/21 βολές, 36 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/49 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 7/8 βολές, 48 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη .

Circle(Αλεξόπουλος): Γεωργίου 8, Δόβας, Ζαφειρόπουλος, Ζυγούρης, Καλούδης 11, Μανσόλας 6, Μουρελάτος 14, Μπακόπουλος 2, Παπαχρήστου, Σαμαρτζής, Τουμπανάκης 5, Χατζηγιαννίδης 9.

Deportivo Faliro(Μαρινάκης): Κομνηνός 4, Κοντογιάννης, Κριεκούκη 27, Μαρινάκης 2, Μαρούσος 4, Ναυπλιώτης 6, Παπαγεωργίου 12, Τσάβαλος 13.

Τι μας άρεσε : Το τρίποντο πάρτι του Κριεκούκη!