30/01/2023
L' Ovelha Negra 9 20 14 24 - 67 -
Reptors 16 10 13 26 - 65 -

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η L’Ovelha Negra!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό  του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα της Evolution League, η LOvelha Negra μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε των Rapetors με σκορ 67-65.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP  Θοδωρής Λάνη με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Κορρές είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του συνήθη απόντα Δόβα ήταν τα αφεντικά στην αναμέτρηση, καθώς το τέλος τη περιόδου βρήκε τους Rapetors με σκορ 9-16. Ο Ευάγγελος Κορρές για ακόμη μια φορά ήταν εξαιρετικός με 8 πόντους στο παλμαρέ του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Σηφακάκης και Παπακωνσταντής με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η LOvelha ξεδίπλωσε όλες τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου που την χαρακτηρίζει ως ομάδα, αφού κέρδισε τη περίοδο με το επιμέρους 20-10. Ο Γρηγορόπουλος με 6 πόντους ηγήθηκε των προσπαθειών των γηπεδούχων, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Παπακωνσταντή με 5. Στον αντίποδα, οι Κάππος και Πάγκας είχαν από 4 πόντους ο καθένας. Το ημίχρονο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 29-26.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ του Σπάρτακου με σκοπό να διατηρήσουν το προβάδισμα και εν τέλει τα κατάφεραν, καθώς οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 43-39. Ο Παπακωνσταντής(6π) με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο για την έκβαση του αγώνα στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού, ενώ από την άλλη ο Ταξιαρχόπουλος πετυχαίνοντας 4 πόντους βοήθησε τη ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι κρίθηκε στη τελευταία φάση, όπου ο ‘’Μέλο’’ με το σκορ 67-65 δεν κατάφερε να οδηγήσει την πορτοκαλί στο αντίπαλο καλάθι, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League.

LOvelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 14, Καλούδης, Κλεφτογιάννης, Λάνη 15, Λυμέρης, Πάσχος 10, Παπακωνσταντης 19, Σηφακάκης 3, Σπάθης 6.

Rapetors(Σακελλαρόπουλος) : Αντωνόπουλος, Κάππος 4, Καίσαρης 4, Ευάγγελος Κορρές 19, Παύλος Κορρές 9, Πάγκας 7, Πατσουράκης 8, Σακελλαρόπουλος 4, Ταξιαρχόπουλος 10.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Λάνη στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού!