21/03/2022
Agrinio Kings 9 10 14 11 - 44 -
Emporio Armani 17 10 13 13 - 53 -

Συνεχίζει αήττητη η Emporio Armani!

Η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος είναι η Emporio Armani, που επιβλήθηκε με ‪53 – 44 των Agrinio Kings στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική.Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Δ.Α. Ακαρνανίας και έμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Emporio Armani προηγήθηκε με 5 – 0 στο ξεκίνημα, όμως οι Kings με σερί 7 – 0 πήραν προβάδισμα στο σκορ. Η συνέχεια του δεκαλέπτου ανήκε στους φιλοξενούμενους που με επιμέρους σκορ 12 – 2 ξέφυγαν με 8 πόντους.

Οι Kings μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν με σερί 8 – 0, όμως οι φιλοξενούμενοι που έμειναν χωρίς πόντο για 7 λεπτά, βρήκαν λύσεις στο τελευταίο τρίλεπτο και έστειλαν ξανά τη διαφορά στους 8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Emporio Armani διατηρούσε διαφορές κοντά στους 10 πόντους και στο 30ο λεπτό βρέθηκε στο +7.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Kings που παρουσιάστηκαν με απουσίες, έστειλαν τη διαφορά μέχρι τους 14 και έλεγξαν πλήρως τον αγώνα μέχρι το τέλος.

Πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Στεφανάτος με 15 πόντους. Από τους Kings πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Μάνθος Καλαμπαλίκης με 12.

AGRINIO KINGS: Κουβέλης Θ. 4, Στάμος 2, Καλαμπαλίκης 12, Κουβέλης Γ. 9(1), Μπαλωμένος 8(2), Μπόκας 3(1), Κεφαλής 6, Στραβοδήμος.
EMPORIO ARMANI: Τσιαμάκης 7(2), Σβίγγος 6(1), Στεφανάτος 15, Σταυρόπουλος 13(1), Αγγέλης 4, Κοκοτός, Τασιούλης, Δάρλας 8, Καραγιάννης, Πατούλας, Τσέλιος.

Τι μας άρεσε: Σε μεγάλο βαθμό οι φιλοξενούμενοι δεν πήραν αψήφιστα το παιχνίδι, ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι και δεν έπεσαν στην “παγίδα” των απουσιών του αντιπάλου τους.
Τι δε μας άρεσε: Οι απουσίες των Kings δεν άφησαν να γίνει ένα μεγάλο ντέρμπι, καθώς η νεοσύστατη ομάδα δεν εμφανίστηκε τόσο ανταγωνιστική όσο σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια.