21/02/2023
Άξονας BC 29 31 20 18 - 98 -
Never Again 13 23 20 9 - 65 -

Συνεχίζει το αήττητο ο Άξονας BC!

Κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άξονας BC, έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήρε κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Ερμείδη και του Κωστακίδη. Οι Never Again άργησαν να μπούν στο πνεύμα του παιχνιδιού και αυτό τους κόστισε, όμως όταν βρήκαν ρυθμό κατάφεραν να απαντήσουν με τα καλάθια του Σαχινίδη διαμορφώνοντας το 29-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν τον γρήγορο ρυθμό τους και κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους με τον Γκούμα και τον Ερμείδη. Οι Never Again ακολούθησαν το γρήγορο τέμπο των γηπεδούχων βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Μυλιόρδου και του Σαχινίδη, όμως η αδυναμία να σταματήσουν τους αντιπάλους τους έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 60-36.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Συρόπουλου και του Τσόρλαλη, όμως ο Άξονας BC έβρισκε απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δεχόταν με τον Αντικατζίδη και τον Γκούμα να βρίσκουν ρυθμό διαμορφώνοντας το 80-56.

Στην τέταρτη περίοδο έκανε την εμφάνιση της η κούραση για τους Never Again, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί παρά τα καλάθια του Σαχινίδη και του Τσόρλαλη. Η ομάδα του Άξονα εκμεταλλεύτηκε την κούραση των αντιπάλων τους και με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 98-65.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νίκος Ερμείδης με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Σαχινίδης με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Άξονας BC: Κωστακίδης 16(2), Τραχανέλης 2, Τζιβάνης 4(1), Ερμείδης 25(2), Φλόκας 2, Αντικατζίδης 10, Κυπριανίδης 6, Μαργώνης 8(2), Γκούμας 17, Γουγουλάκης 8(2).

Never Again: Μυλιόρδος 11(3), Παπαϊωάννου, Χιώτης 4, Οικονόμου, Συρόπουλος 6, Σπαθής 2, Τσόρλαλης 13(1), Σαχινίδης 29(5).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών του Άξονα.