10/03/2023
Pistachios 12 16 13 8 - 49 -
Flood BC 17 17 14 7 - 55 -

Συνεχίζει το ντεμαράζ η Flood!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena η Flood πήρε υπερπολύτιμη νίκη κόντρα στους Pistachios με 49-55, φτάνοντας τα 4 διαδοχικά ροζ φύλλα και μπαίνοντας για τα καλά πλέον στο κόλπο της τετράδας. Κρίσιμη ήττα για τους Pistachios που πλήρωσαν την αστοχία τους και υποχώρησαν στο 10-6. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας λύσεις από τους Ζαφειρόπουλο (6π.), Τσάπα (3π.), Παγόπουλο (3π.), Ασπιώτη (3π.) και Καρυώτη (2π.) και μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Οι Pistachios, ωστόσο, δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει, απαντώντας με Ντούσια (4π.), Γονιδάκη (4π.), Τσίτουρα (2π.) και Τάλαρο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Flood συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση. Με πρωταγωνιστή τον αρχηγό Ασπιώτη (7π.) και διατηρώντας την επιθετική της πολυφωνία, η ομάδα από την Νέα Μάκρη κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +6. Στην αντίπερα όχθη, οι Pistachios, με τον Τάλαρο (7π.) να ξεχωρίζει και τους Γονιδάκη (3π.), Τσίτουρα (2π.), Φλίγκο (2π.) και Κακκαβά (2π.) να τον ακολουθούν, παρέμειναν σε λογική απόσταση. Σκορ ημιχρόνου, 28-34.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ισορροπημένο, με το επιμέρους να γράφει 13-14 υπέρ της Flood που βασίστηκε στις επιθετικές λύσεις των Παγόπουλου (4π.), Ζαφειρόπουλου (3π.), Γιοπάνου (3π.), Αλικανιώτη (2π.) και Σταματόπουλου (2π.). Η ομάδα του Κοντογιάννη (4π.), παρότι βελτιώθηκε αμυντικά,  δεν κατάφερε να πλησιάσει και ξεκίνησε την τελευταία περίοδο από το -7. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα μειώθηκε εκατέρωθεν, με τις άμυνες των δύο ομάδων να πρωταγωνιστούν. Οι Pistachios επικράτησαν για πρώτη φορά σε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου με 8-7, όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Η Flood, παρότι είχε κενά διαστήματα επιθετικά, βρήκε τον τρόπο να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα και επικράτησε δίκαια με 49-55. Τα Φιστίκια παρέμειναν άστοχα και, παρά την προσπάθεια των Τάλαρου (4π.), Κακαβά (2π.) και Τσίτουρα (2π.), δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pistachios είχαν 15/37 δίποντα, 1/18 τρίποντα και 16/26 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Flood είχε 16/41 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 13 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Pistachios (Κοντογιάννης) : Γονιδάκης 9, Κακαβάς 5, Κανελλόπουλος, Κοντογιάννης 4 (1), Ντούσιας 6, Τάλαρος 13, Τσίτουρας 8, Φλίγκος 4.

Flood (Ασπιώτης-Κουσάσης) : Αλικανιώτης 3, Ασπιώτης 10 (2), Βλάχος 2, Γιοπάνος 3 (1), Γρηγορακάκης 5, Ζαφειρόπουλος 11, Καρυώτης 4, Παγόπουλος 10, Σταματόπουλος 4, Τσάπας 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.